Úvod ZO ZAHRANIČIA Johnson hrozí odchodom z EÚ bez dohody, Brusel chce vysvetlenie

Johnson hrozí odchodom z EÚ bez dohody, Brusel chce vysvetlenie

Foto: archív

Britský premiér Boris Johnson pred dôležitým kolom pobrexitových obchodných rozhovorov s Európskou úniou pohrozil, že Londýn by mohol v najbližších týždňoch odísť z rokovaní. Hlavný vyjednávač únie pre brexit Michel Barnier bude požadovať od Londýna objasnenie správy, podľa ktorej Británia plánuje porušiť záväzky, prijaté počas rokovaní o svojom vystúpení z EÚ.

Barnier reagoval na správu v denníku Financial Times, že vláda premiéra Borisa Johnsona plánuje úpravu domácej legislatívy. To by viedlo k oslabeniu záväzkov týkajúcich sa zachovania otvorenej hranice medzi územím Severného Írska, ktoré je súčasťou Spojeného kráľovstva, a Írskom, ktoré je členským štátom EÚ.

Podľa Reuters sa tak má stať v prípade, ak sa Británii do 15. októbra nepodarí s Bruselom dohodnúť sa na budúcej obchodnej zmluve medzi oboma stranami. K uvedeným záväzkom sa britská strana prihlásila minulý rok podpisom dohody o brexite. Otázka írsko-severoírskej hranice bola jedným z kľúčových prvkov tejto dohody. Únia túto otázku považuje za dôležitú na udržanie mieru v Severnom Írsku.

Oba vyjednávacie tímy sa podľa stanoveného harmonogramu stretnú v Londýne v poradí už na ôsmom kole pobrexitových rokovaní. Barnier minulý týždeň pre médiá uviedol, že je „znepokojený a sklamaný“ doterajším slabým pokrokom rozhovorov. „Stále mám obavy, že Johnsonova vláda si chce vybrať to najlepšie z dvoch svetov.“

Spojené kráľovstvo Európsku úniu opustilo 31. januára tohto roku a 31. decembra vyprší dohodnuté prechodné obdobie, počas ktorého sa chcú obe strany dohodnúť na podobe obchodnej zmluvy a nového partnerstva s cieľom čo najviac zmierniť hospodárske dôsledky brexitu.