Úvod ZO ZAHRANIČIA Peskov: Snahy obviniť Rusko z otravy Navaľného sú absurdné

Peskov: Snahy obviniť Rusko z otravy Navaľného sú absurdné

Dmitrij Peskov. (Foto: archív)

Kremeľ označuje snahy obviniť Rusko z údajnej otravy opozičného politika Alexeja Navaľného za absurdné. „Snahy spájať Rusko nejakým spôsobom s tým, čo sa stalo, sú pre nás neprijateľné. Sú absurdné,“ vyhlásil hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov.

„Otrávenie“ blogera Navaľného jednoducho nie je pre Rusko podľa jeho slov výhodné. Moskva okrem toho stále nemá údaje od nemeckých špecialistov a výsledky testov, ktorými disponujú ruskí lekári, nedokazujú, že by sa v jeho krvi nachádzali akékoľvek toxické látky.

Navaľnyj je momentálne hospitalizovaný Berlíne na klinike Charité. Do hlavného mesta Nemecka ho previezli letecky 22. augusta zo sibírskeho mesta Omsk. Tam ho hospitalizovali 20. augusta po núdzovom pristátí lietadla, keď mu počas letu z mesta Tomsk do Moskvy prišlo nevoľno.

Nemecko tvrdí, že má „nesporné dôkazy“, že Navaľnyj bol otrávený látkou typu novičok. Navaľného spojenci poukazujú na to, že použitie tejto vojenskej nervovej látky naznačuje, že zodpovednosť môže niesť len Rusko. Moskva však akékoľvek zapojenie do tohto činu odmieta.

Ruskí predstavitelia tvrdia, že Nemecko im má ešte len odovzdať zistenia z vyšetrovania. „Očakávame, že v najbližšíchch dňoch dostaneme od Nemecka informácie. Tešíme sa na ne,“ vyhlásil Peskov.