Úvod ZO ZAHRANIČIA Kaliňák šéfovi NATO Stoltenbergovi oznámil skončenie vojenskej pomoci Ukrajine

Kaliňák šéfovi NATO Stoltenbergovi oznámil skončenie vojenskej pomoci Ukrajine

Robert Kaliňák, Jens Stoltenberg a Juraj Blanár. (Foto: archív)

Minister obrany Slovenskej republiky Robert Kaliňák sa v Bruseli stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, s ktorým rokoval predovšetkým o prioritách slovenskej vlády v oblasti bezpečnosti a obrany či budúcnosti pomoci Ukrajine zo strany Slovenskej republiky.

Kaliňák počas stretnutia informoval Stoltenberga o skončení vojenskej pomoci Ukrajine zo slovenských skladových zásob. „Slovensko aj napriek tomu ponúka dostatočne širokú škálu humanitárnej, civilnej a technickej nesmrtiacej pomoci. Zahraniční partneri rozhodnutie novej vlády plne rešpektujú,“ uviedlo ministerstvo.

Cieľom nového vedenia slovenského rezortu je podľa vyhlásenia posilniť kapacity a spôsobilosti ozbrojených síl pri plnení úloh smerujúcich k zachovaniu bezpečnosti občanov a štátu, pričom modernizácia bude smerovať aj k snahe o minimalizáciu rizika ohrozenia životov vojakov.

Šéf slovenského rezortu obrany zároveň zdôraznil, že Slovensko je zodpovedný partner, ktorý je pripravený budovať spôsobilosti na individuálnej aj kolektívnej úrovni. Stoltenberg počas stretnutia podľa ministerstva ocenil zámer modernizovať ozbrojené sily SR, umožniť rast obranného priemyslu a investovať do infraštruktúrnych projektov.

Zároveň vyzdvihol pokrok Slovenska v súvislosti s plnením cieľov spôsobilostí, a to vrátane snahy o obnovu samostatnej protivzdušnej obrany. „Obe strany v rámci bilaterálneho rokovania potvrdili, že aliancia a Slovenská republika budú spoločne pokračovať vo zvyšovaní pripravenosti, nasaditeľnosti a interoperability ozbrojených síl,“ uviedol rezort.

Kaliňák sa so Stoltenbergom stretol v predvečer schôdzky ministrov obrany členských štátov Európskej únie. Na rokovaniach so šéfom NATO sa zúčastnil aj slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár.