Úvod ZO ZAHRANIČIA Starosta Kyjeva sa obáva, že izraelsko-palestínsky konflikt odpúta pozornosť od Ukrajiny

Starosta Kyjeva sa obáva, že izraelsko-palestínsky konflikt odpúta pozornosť od Ukrajiny

Vitalij Kličko. (Foto: archív)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sa obáva, že po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy mnohé krajiny znížia svoju pozornosť venovanú Ukrajine.

„Dôsledkom toho môže byť, že Rusko nebude potrestané a bude jednoducho pokračovať v tom, čo robí,“ povedal Kličko, bývalý profesionálny boxer. Podľa jeho slov by sa Rusku v takomto prípade otvorili aj ďalšie možnosti.Kličko sa vyjadril na okraj šiestej nemecko-ukrajinskej konferencie o partnerstve miest vo východonemeckom Lipsku.

Starosta uviedol, že na nadchádzajúce mesiace hľadí s obavami, pretože Ukrajina čelí tretej zime bojov proti ruskej invázii v plnom rozsahu. „Som nervózny zo zimy,“ povedal Kličko. Politik opísal situáciu vo svojej vlasti ako „ilúziu života, ktorá môže byť každou sekundou zničená“.

„Ľudia na Ukrajine snívajú o mieri. Odovzdanie časti Ukrajiny Rusku je nemysliteľné. Bojujeme aj za našu európsku budúcnosť,“ povedal Kličko. Kyjevský starosta povedal, že koniec bojov je v nedohľadne. Mesto je podľa neho na zimu dobre pripravené i vďaka pomoci partnerských miest ako Lipsko.

„Nemôžeme však vylúčiť, že ruské rakety zničia našu infraštruktúru,“ varoval. Aj preto Kličko občanom svojho mesta radí, aby boli pripravení na najhoršie a mali dostatok potravín, pitnej vody a teplého oblečenia.