Úvod ZO ZAHRANIČIA Každý druhý Nemec má strach „prehrešiť“ sa proti politickej korektnosti

Každý druhý Nemec má strach „prehrešiť“ sa proti politickej korektnosti

Foto: archív

Podľa výsledkov prieskumu, ktorý zrealizoval erfurtský ústav INSA (Inštitút pre výskum sociálnej a trhovej problematiky) sa takmer polovica Nemcov obáva verejne vysloviť svoj názor, ak majú dojem, že by nebol v súlade s tzv. politickou korektnosťou.

Len 32 percent Nemcov uviedlo, že môžu svoju mienku vyjadriť slobodne a bez obáv. Deväť percent opýtaných sa k tomu nechcelo vyjadriť. Štyridsaťosem percent mužov sa obáva povedať, čo si myslia, ak by to bolo v rozpore s tým, čo ideológovia novej „demokracie“ nazývajú politickou korektnosťou. U žien je to 43 percent.

Vo východnom Nemecku sa politickou korektnosťou cíti ohrozených 50 percent Nemcov. Na západe krajiny to predstavuje 45 percent. Medzi voličmi politických strán je to až 81 percent prívržencov AfD, ktorí tvrdia, že v Nemecku už nie je sloboda slova, ako ju zaručuje ústava. To isté si myslí 63 percent voličov FDP a 45 percent voličov SPD.

V prípade CDU-CSU je to 41 percent voličov. Najslobodnejšie sa cítia voliči Ľavice – 31 percent a voliči Zelených – 26 percent. Niektorí politickí analytici to považujú za samozrejmé, lebo v týchto stranách je najviac nadšencov politickej korektnosti, ktorá je v skutočnosti jednou z vynútených podôb cenzúry a samocenzúry.