Úvod Kultúra Každý piaty Slovák hrá na hudobný nástroj

Každý piaty Slovák hrá na hudobný nástroj

Foto: archív

Každý piaty Slovák hrá na hudobný nástroj, pričom najobľúbenejšie hudobné nástroje sú v súčasnosti klavír a gitara. Pre nových muzikantov by boli zaujímavé aj bicie. To, že vie veľmi dobre spievať, si o sebe myslí len osem percent obyvateľov. Naopak, takmer dve tretiny populácie tvrdia, že spievať nevedia.

Sebakritickejší sú v tomto smere častejšie muži. Spomenutých osem percent Slovákov, ktorí majú pocit, že spievajú veľmi dobre, tvoria zväčša ženy a tí, čo hrajú na nejaký hudobný nástroj. Zistil to prieskum agentúry Go4insight, ktorý realizovala na vzorke tisíc respondentov vo veku 15 až 79 rokov na prelome septembra a októbra.

K hraniu na hudobný nástroj častejšie inklinujú mladší ľudia do 30 rokov, najčastejšie študenti stredných a vysokých škôl. Z hudobných nástrojov ovládajú najviac klavír a gitaru. „Na klavíri pritom hrajú častejšie ženy. Naopak, gitara ako hudobný nástroj oslovuje častejšie mužov. Asi tretina z tých, ktorí vedia hrať na tieto hudobné nástroje, si na ne zahrá aspoň jedenkrát do týždňa,“ spresňuje agentúra.

Hru na ikonické slovenské ľudové hudobné nástroje ako fujara či drumbľa ovláda necelé jedno percento populácie. Z tých, čo vedia hrať na nejaký hudobný nástroj, sa takmer 22 percent považuje za začiatočníkov. Svoj hudobný nástroj ovláda na slušnej alebo až profesionálnej úrovni 42 percent opýtaných, ktorí hrajú na hudobný nástroj.

Foto: archív

„Ak by sa teraz mali Slováci rozhodnúť, že sa začnú učiť hrať na nejakom hudobnom nástroji, bola by na prvých priečkach v preferenciách gitara, na druhej klavír, respektíve podobné klávesové nástroje. Zaujímavé sú i hudobné nástroje ako bicie či husle a viola, na ktoré v súčasnosti hrá iba malá časť Slovákov,“ uviedla agentúra. Polovica občanov Slovenska sa už na nijaký hudobný nástroj učiť nechce, pričom nevôľa rastie priamo úmerne s vekom.

Podľa takmer 80 percent Slovákov je pre ľudí dôležité učiť sa hrať na hudobný nástroj, pretože to pozitívne rozvíja celú osobnosť človeka. Častejšie zastávajú tento názor vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Na druhej strane, až tretina Slovákov má dojem, že v súčasnosti už nie je nutné učiť sa hrať na nejaký hudobný nástroj.

Zdôvodňujú to tým, že hudbu je možné jednoducho vytvárať prostredníctvom softvéru v počítači alebo v aplikácii na mobilných zariadeniach. „Takmer polovica ľudí si myslí, že väčšinu hudby už v budúcnosti nebudú tvoriť ľudia, ale špeciálny softvér založený na umelej inteligencii,“ ukázal prieskum.