Úvod Kultúra Vihorlatské múzeum v Humennom vystavuje viac ako 1100 kraslíc

Vihorlatské múzeum v Humennom vystavuje viac ako 1100 kraslíc

Vihorlatské múzeum v Humennom. (Foto: archív)

Viac ako 1100 súťažných kraslíc môžu vidieť návštevníci Vihorlatského múzea v Humennom v rámci 27. ročníka medzinárodnej výstavy Karpatská kraslica. Pre TASR to uviedla historička múzea Zuzana Koščová.

„Vystavuje tu 111 autorov z celého Slovenska, ale aj autori z Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Od roku 2017 máme už tradične vystavenú aj kraslicu z 15. storočia, respektíve repliku, ktorá bola nájdená v Ľvove na Ukrajine,“ spresnila.

Návštevníci uvidia na výstave vajíčka rôznych veľkostí. Okrem slepačích vajec si môžu pozrieť aj husacie, kačacie, pštrosie, vajcia emu alebo prepeličie. Zdobené sú mnohými technikami a rozličnými farebnými kombináciami.

Medzi tradičné techniky zdobenia patria aj vosková batika, drôtikovanie, maľovanie voskom, vyškrabávanie. „Potom sú tu kombinované techniky – maľovanie s voskom plus vyškrabávanie alebo madeira, teda dierkované vajíčka maľované s voskom,“ dodala. Nechýbajú ani moderné techniky, ako napríklad patchwork, háčkované vajíčka alebo vajíčka zdobené paličkovanou čipkou.

Ako potvrdila, ide o jednu z najnavštevovanejších výstav Vihorlatského múzea. Počas doterajších ročníkov múzeum vystavovalo viac ako 23-tisíc kraslíc a Karpatskú kraslicu navštívilo takmer 50-tisíc návštevníkov. Samotná genéza tradičného podujatia vychádza z múzejného poslania – skúmať, uchovávať a prezentovať spoločné kultúrne dedičstvo.

Foto: archív

Uvedená výstava sa podľa nej počas rokov stala dokladom tvorivosti a rozvoja spoločných koreňov karpatského kultúrneho dedičstva, zároveň nadobúda nové posolstvá. „Cieľom tejto výstavy je ukázať návštevníkom tradíciu kraslíc, ako aj to, že v našich končinách stále pretrváva,“ dodala s tým, že návštevníci sa na výstave môžu aj inšpirovať.

Karpatská kraslica potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 30. apríla. To na svojej webovej stránke informuje o tom, že počas veľkonočných sviatkov budú múzejné expozície a výstavy zatvorené, verejnosti budú opäť sprístupnené od 23. apríla.