Úvod ZO ZAHRANIČIA Každý štvrtý Nemec má vraj antisemitské zmýšľanie

Každý štvrtý Nemec má vraj antisemitské zmýšľanie

Foto: archív

Každý štvrtý Nemec má antisemitské zmýšľanie a 41 percent občanov Nemecka si myslí, že židia až príliš veľa rozprávajú o holokauste. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnil Svetový židovský kongres. O jeho výsledkoch informoval denník Die Süddeutsche Zeitung.

Dvadsaťosem percent ľudí, ktorých autori štúdie označili za príslušníkov tzv. elity (za elitu považujú absolventov vysokých škôl s ročným príjmom najmenej 100.000 eur) v prieskume uviedlo, že židia majú až príliš veľkú moc v hospodárstve krajiny; 26 percent z nich si myslí, že majú príliš veľký vplyv na svetovú politiku.

Takmer polovica členov elity (48 percent) zastáva názor, že židia sa lojálnejšie správajú k Izraelu, než k Nemecku. Dvanásť percent všetkých respondentov zase vyslovilo presvedčenie, že židia nesú zodpovednosť za väčšinu vojen na svete, a 22 percent tvrdí, že nenávisti čelia pre svoje správanie.

Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1300 respondentov, sa konal pred dva a pol mesiacmi, čiže ešte pred útokom v meste Halle, kde 27-ročný muž, údajne motivovaný antisemitskými a krajne pravicovými názormi, zastrelil pred synagógou a v jej okolí dvoch ľudí.

Riaditeľ Svetového židovského kongresu Ronald S. Lauder v súvislosti s výsledkami prieskumu vyhlásil, že antisemitizmus dosiahol v Nemecku krízový bod. „Je na čase, aby celá nemecká spoločnosť proti antisemitizmu zaujala postoj a bojovala proti nemu,“ povedal.