Úvod Z DOMOVA Keď sa nepodarí schváliť rozpočet, Kollár navrhuje ísť rýchlo do predčasných volieb

Keď sa nepodarí schváliť rozpočet, Kollár navrhuje ísť rýchlo do predčasných volieb

Boris Kollár. (Foto: TASR)

Ak sa neschváli štátny rozpočet, treba ísť rýchlo do predčasných volieb. Do ich termínu by musela opozícia garantovať podporu návrhov na pomoc ľuďom. V politickej diskusii televízie TA3 to povedal predseda parlamentu a vládneho hnutia Sme rodina Boris Kollár.

O podpore novelizácie tohtoročného rozpočtu chce rokovať s opozíciou. Predpokladá, že opozícia bude blokovať parlament aj naďalej, v tom prípade rokovanie presunie na začiatok ďalšej riadnej schôdze.

Predseda Smeru-SD Robert Fico zdôraznil, že opozícia nemá zodpovednosť za štát a v súčasnom období je hlavným cieľom jeho politickej strany dosiahnuť predčasné voľby v roku 2023.

Kollár si myslí, že menšinová vláda bude musieť pre každý zákon hľadať podporu. „Zadrhnúť sa to môže pri štátnom rozpočte. Keď nám neprejde štátny rozpočet, prečo by sme mali len kúriť a svietiť, potom poďme rýchlo do predčasných volieb,“ vyhlásil.

Parlament zostal zablokovaný pred hlasovaním o novele zákona o štátnom rozpočte, ktorá predpokladá zvýšenie o 1,5 miliardy eur. Kollár už rokoval s poslancami okolo Tomáša Tarabu, ktorý je podľa neho ochotný ju za určitých okolností podporiť.

Fico zopakoval, že jeho poslanci by podporili iba zvýšenie rozpočtu o 207 miliónov eur na vyplatenie opätovných 13. dôchodkov. Šéf Smeru-SD nevidí zmysel rozprávať sa o odvolávaní vlády, pretože opozícia na to nemá 76 hlasov.

Predseda Smeru-SD predpokladá, že SaS bude mať problém zahlasovať za novelu Ústavy Slovenskej republiky, ktorá má umožniť skrátenie volebného obdobia, preto bude problém ju presadiť.

Kollár doplnil, že OĽaNO nechce novelu ústavy a v druhom čítaní ju môžu vetovať, čo bude musieť rešpektovať a svoj návrh stiahnuť. Preto oceňuje, že prešiel Tarabov návrh novely ústavy, a zaň hnutie Sme rodina zahlasuje.