Úvod ZO ZAHRANIČIA Kim Čong-un: Denuklearizácia? KĽDR sa nikdy nevzdá jadrových zbraní

Kim Čong-un: Denuklearizácia? KĽDR sa nikdy nevzdá jadrových zbraní

Severokórejský vodca Kim Čong-un. (Foto: archív)

Najvyššie ľudové zhromaždenie – parlament Severnej Kórey – odobril zákon, ktorý krajine umožňuje vykonať preventívny jadrový útok a vyhlasuje za nezvratný jej štatút jadrovej mocnosti. KĽDR sa už vo svojej ústave označila za štát s jadrovými zbraňami, nový zákon však zachádza ešte ďalej.

Severnej Kórei umožní vykonať „automaticky“ preventívny jadrový útok a „okamžite zničiť nepriateľské sily“, ak cudzia krajina predstavuje pre Pchjongjang bezprostrednú hrozbu. Zákon tiež zakazuje zdieľanie jadrových zbraní alebo technológií s inými krajinami.

„Na novom zákone je rozhodujúce to, že vymedzuje pevnú hranicu, aby sa o našich jadrových zbraniach nedalo rokovať,“ povedal vodca Kim Čong-un v parlamentnom pléne. Kim tiež obvinil Spojené štáty, že na jeho krajinu vyvíjajú nátlak s cieľom oslabiť jej obranyschopnosť a v konečnom dôsledku spôsobiť pád jeho vlády.

Kim Čong-un kritizoval i plány Južnej Kórey na zvýšenie svojej konvenčnej údernej sily a obnovenie rozsiahlych manévrov so Spojenými štátmi. Podľa neho tieto nebezpečné vojenské akcie zvýšili napätie v oblasti.

Zopakoval, že Pchjongjang sa nikdy nevzdá jadrových zbraní, ktoré potrebuje na obranu pred nepriateľskými krokmi zo strany USA. „Nejestvuje absolútne nič také, ako je vzdanie sa jadrových zbraní, nebude nijaká denuklearizácia ani vyjednávanie,“ zdôraznil Kim Čong-un.

Najnovší krok KĽDR prichádza v čase, keď pozorovatelia tvrdia, že sa zrejme pripravuje na obnovenie jadrových testov, ktoré pozastavila v roku 2017. Bidenova administratíva ponúkla severokórejskému vodcovi rokovania na mieste a v termíne, ktoré si určí. Južná Kórea chce zasa poskytnúť Pchjongjangu rozsiahlu ekonomickú pomoc, ak sa vzdá svojho jadrového arzenálu.

Severná Kórea však tieto ponuky odmieta a tvrdí, že Spojené štáty a ich spojenci pokračujú v nepriateľskej politike. „Kým budú na Zemi existovať jadrové zbrane a imperializmus, a intrigy Spojených štátov a ich stúpencov proti našej republike nebudú skončené, posilňovanie našich jadrových schopností sa nezastaví,“ vyhlásil Kim Čong-un.