Úvod Politika Kiskova strana by do NR SR prešla len tesne, Kotleba si drží...

Kiskova strana by do NR SR prešla len tesne, Kotleba si drží tretie miesto

Foto: archív

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Polis by voľby do Národnej rady SR vyhral Smer-SD so ziskom 18,3 percenta. Súčasná vládna koalícia Smeru, SNS a Mosta-Híd by však nezískala parlamentnú väčšinu. Druhú priečku obsadila koalícia Progresívne Slovensko/Spolu s 15 percentami. Na treťom mieste je Ľudová strana Naše Slovensko so ziskom 11,4 percenta.

Ako upozornil riaditeľ agentúry Polis Ján Baránek, prieskum robili pred tým, ako Andrej Kiska oznámil meno svojej strany a pred tým, ako piati poslanci klubu OĽaNO v NR SR oznámili, že v budúcich parlamentných voľbách nebudú za hnutie kandidovať. „Je pravdepodobné, že toto rozhodnutie poslancov OĽaNO má vplyv na preferencie hnutia,“ uviedol Baránek.

Na štvrtom mieste sa v prieskume umiestnila Sloboda a Solidarita (8,5 percenta), nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (8,2). Slovenská národná strana by podľa prieskumu dostala 7,6 percenta hlasov, OĽaNO-NOVA by volilo 6,3 percenta respondentov. Strana Andreja Kisku by dostala 5,2 percenta hlasov, Most-Híd 5,1 a s rovnými piatimi percentami v prieskume skončila Sme rodina. SMK by sa do parlamentu podľa prieskumu nedostala (4,9 percenta).

Z prieskumu vyplýva, že súčasná koalícia by nemala väčšinu, získala by 51 mandátov. V prepočte na mandáty by mal Smer 30 poslancov, koalícia PS/Spolu 25 a ĽSNS 19. SaS aj KDH by mali zhodne po 14 zákonodarcov, SNS by ich mala 13. Desať stoličiek by sa ušlo OĽaNO-NOVA. Strana Za ľudí by obsadila deväť kresiel. Mostu-Híd a strane Sme rodina by pripadlo osem mandátov.