Úvod ZO ZAHRANIČIA Kissinger zmenil názor: Ukrajina sa môže stať členom NATO

Kissinger zmenil názor: Ukrajina sa môže stať členom NATO

Henry Kissinger. (Foto: archív)

Vojenská invázia Ruska na Ukrajinu ukazuje, že už nemá dlhšie zmysel, aby Ukrajina nebola v NATO. Vyhlásil to bývalý šéf americkej diplomacie, 99-ročný Henry Kissinger v rozpore so svojim nedávnym tvrdením, že vstup Ukrajiny do aliancie by nebol správnym krokom.

Vo svojom online príhovore k účastníkom Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose Kissinger uviedol, že vstup Ukrajiny do NATO by bol „náležitým výsledkom“ prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine.

Kissinger, zástanca tzv. reálpolitiky, sa dlhodobo vyslovuje za prímerie na Ukrajine, v rámci ktorého by Rusko nadobudlo územné zisky. Tento svoj postoj zopakoval aj v Davose, keď navrhol prímerie „po línii invázie“, aby sa zabránilo eskalácii vojny. Následne, ako vyplýva z jeho vyhlásenia, ďalšie dohody následne môžu vzísť z rokovaní.

Zároveň uviedol, že je dôležité „poskytnúť Rusku príležitosť, aby sa mohlo stať opäť súčasťou medzinárodného systému“ a zabrániť deštrukcii Ruska ako štátu. Pripomenul, že ide o krajinu, ktorá má jadrové zbrane. Bývalý šéf americkej diplomacie zároveň v Davose vyjadril obdiv ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a hrdinstvu ukrajinského ľudu.

Kissinger v článku zverejnenom minulý mesiac v britskom konzervatívnom časopise The Spectator varoval, že v konflikte prebiehajúcom na Ukrajine badať paralely s rokom 1914, keď nezhody medzi veľkými mocnosťami prerástli do 1. svetovej vojny.