Úvod ZO ZAHRANIČIA Klausov inštitút: Vakcinácia je poslednou čerešničkou na torte globálneho šialenstva

Klausov inštitút: Vakcinácia je poslednou čerešničkou na torte globálneho šialenstva

Foto: archív

„Fantazmagorické predstavenie,“ glosuje ekonóm z Inštitútu Václava Klausa a bývalý hradný kancelár Jiří Weigl boj proti covidu, v ktorom vláda namiesto racionálneho správania dáva prednosť „mágii a chaosu“. Jarný lockdown podľa Weigla ukázal, že „nič podobné si znovu dovoliť nemôžeme.

Všetko, čo odvtedy vláda robí, všetky čiastkové zákazy prevádzky reštaurácií, kultúrnych a športových zariadení, rúškovanie atď.“ nemajú a nemôžu mať podľa Weigla nijaký podstatný efekt na obmedzenie postupu nákazy. „Tieto kroky slúžia len na to, aby vláda mohla predstierať, že niečo robí,“ dodáva.

„Politici skonštatovali svoju bezmocnosť, stiahli sa a zbabelo prehodili horúci zemiak boja proti epidémii do rúk tzv. odborníkov, ktorým úplne chýba zmysel pre širšie spoločenské, ekonomické a politické súvislosti rôznych alternatívnych postupov. Fakticky nemajú nijakú zodpovednosť, ktorá, nech si to želajú alebo nie, zostáva na hlave politikov,“ pokračuje ekonóm.

Výsledkom je podľa neho zmätená „kakofónia“ nezmyselných opatrení, ktoré na šírenie vírusu nemajú väčší vplyv, zato podľa Weigla spoľahlivo rozleptávajú a likvidujú v očiach verejnosti autoritu vlády a štátu.

„Na Vianoce budeme v nezmyselnej poloizolácii. Vírus to nezaujíma, bude sa šíriť podľa svojej logiky. Šíri sa všade okolo nás, aj v obdivovanom Nemecku, ale je nádej, že my sa premoríme rýchlejšie. Máme totiž náskok,“ píše Weigl.

„Možno že tak predbehneme aj plošnú vakcináciu, ktorá bude poslednou čerešničkou na torte globálneho šialenstva. Budeme sa očkovať všetci, aj tí, čo chorobu prekonali. Inak je to, pochopiteľne, nezmysel.

Nijaká vakcína nemôže chrániť lepšie ako prekonaná a vyliečená choroba,“ píše Weigl. A ironicky dodáva, že vakcíny budú nepochybne úspešné a v spoločnosti značne premorenej koronavírusmi zafungujú.

„Súčasné skúsenosti by nás mali poučiť, že čiastkové uzávery, zákazy a lockdown nič neriešia. Nákazy nás môže zbaviť len drastický lockdown čínskeho typu, a ten si nemôžeme dovoliť,“ uzatvára Weigl. A radí, čo dovtedy robiť: „Peniaze nevyhadzujme oknom, ale používajme ich rozumne. Posilňujme naše zdravotníctvo a chráňme seniorov.“