Úvod Z DOMOVA Kolíková absolvovala odvolávací maratón v NR SR. Koalícia ju podržala vo funkcii

Kolíková absolvovala odvolávací maratón v NR SR. Koalícia ju podržala vo funkcii

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, nominovaná stranou Za ľudí, zostáva na svojom poste. Rozhodli o tom poslanci Národnej rady SR v nočnom hlasovaní. Za návrh na vyslovenie nedôvery ministerke bolo 51 poslancov zo 117 prítomných, 63 boli proti, dvaja sa zdržali a jeden poslanec nehlasoval.

Za odvolanie Kolíkovej z funkcie hlasoval okrem opozičných poslaneckých klubov aj koaličný poslanec Martin Čepček z OĽaNO. Kolíkovú chceli v hlasovaní odvolať aj nezaradení poslanci okrem Tomáša Valáška a Miroslava Kollára, ktorí hlasovali proti návrhu.

Strany SaS, Sme rodina, Za ľudí boli proti odvolaniu. Rovnako hlasovala aj časť klubu OĽaNO. Približne polovica vládneho hnutia nebola na hlasovaní prítomná, dvaja poslanci OĽaNO sa zdržali.

Návrh na vyslovenie nedôvery Kolíkovej podal opozičný Smer-SD. Šéf strany Robert Fico ozrejmil, že dôvodom sú podozrenia okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Upozorňoval predovšetkým na zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna.

Rozprava k návrhu na Kolíkovej odvolanie trvala celý rokovací deň, vystúpilo v nej takmer 20 rečníkov. Za ľudí deklarovalo Kolíkovej podporu. Krátko pred hlasovaním vyjadrila podporu ministerke predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová.

Podpredseda NR SR Gábor Grendel pred hlasovaním uviedol, že OĽaNO nepodporí návrh opozície a reformy ministerky spravodlivosti majú podporu OĽaNO. Šéf strany Smer-SD Robert Fico zopakoval dôvody, pre ktoré mala byť Kolíková odvolaná. Hovoril najmä o klientelizme a konflikte záujmov.