Úvod Z DOMOVA Korčok v telefonáte s Cichanovskou podporil demokratické Bielorusko

Korčok v telefonáte s Cichanovskou podporil demokratické Bielorusko

Sviatlana Cichanovská a Ivan Korčok. (Foto: archív)

Vláda Slovenskej republiky je naďalej odhodlaná podporovať bieloruskú občiansku spoločnosť a demokratické Bielorusko. Vyhlásil to slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok počas telefonátu s neúspešnou prezidentskou kandidátkou Sviatlanou Cichanovskou. Médiá o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Témou rozhovoru bola súčasná situácia v Bielorusku, pokračujúce represálie vlády bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka proti politickej opozícii, novinárom a občianskym aktivistom, ako aj kroky Európskej únie a medzinárodného spoločenstva proti Lukašenkovmu režimu, ktorý podľa Korčoka “násilne potláča snahu Bielorusov žiť v slobodnej spoločnosti”.

„Je neprípustné, aby obyčajná výzva na politický dialóg bola dostatočným dôvodom na perzekúcie zo strany úradov,“ vyjadril sa šéf slovenskej diplomacie. Korčok zároveň uviedol, že od opätovného víťazstva Lukašenka vo vlaňajších voľbách zatkli 35.000 ľudí a proti viac ako 3000 osobám sa začalo trestné konanie. Podľa Korčoka je to dôkaz o „nedemokratickosti“ a „nelegitímnosti“ vlády Lukašenka.

Korčok tiež pripomenul osobitný národný fond na podporu bieloruskej občianskej spoločnosti, ktorý vlani schválila slovenská vláda. Ten sa zameriava najmä na poskytovanie štipendií bieloruským študentom, pomoc rodinám prenasledovaných osôb či novinárom. „Bielorusi musia mať pocit, že v svojom zápase o život bez obuškov nie sú osamotení,“ povedal Korčok.