Úvod Z DOMOVA Kollár odmieta podmienky ústavne ukotviť existenciu špeciálneho súdu či špeciálnej prokuratúry

Kollár odmieta podmienky ústavne ukotviť existenciu špeciálneho súdu či špeciálnej prokuratúry

Boris Kollár. (Foto: archív)

Predseda Národnej rady SR a šég hnutia Sme rodina Boris Kollár odmieta dodatočné podmienky k podpore ústavného zákona umožňujúceho predčasné parlamentné voľby. Vyplýva to z jeho vyjadrenia v diskusnej relácii TV JOJ Na hrane. Ústava SR je podľa šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho dokument, ku ktorému treba prechovávať úctu.

„Toto v živote nepodporím,“ reagoval Kollár na úvahy ústavne ukotviť napríklad existenciu Špecializovaného trestného súdu či Úradu špeciálnej prokuratúry. „Čo má špeciálny súd a špeciálna prokuratúra spoločné s predčasnými voľbami?“ pýta sa.

O takýchto zmenách je podľa neho potrebné viesť širokú debatu. Predseda slovenského zákonodarného zboru verí, že ústavný zákon o možnosti skrátiť volebné obdobie bude schválený bez dodatočných podmienok.

Pellegrini priblížil, že je ochotný debatovať o tom, či má byť možné skrátiť volebné obdobie parlamentu 76 alebo 90 hlasmi poslancov alebo aj referendom. Ďalej uviedol, že s nikým nie je dohodnutý na prípadnej zmene volebného systému, nerokoval o tom so Smerom-SD a ani s Republikou. „Som za systém, aký je,“ reagoval Kollár.

Rokovania o termíne a podpore predčasných parlamentných volieb by sa podľa Pellegriniho mali presunúť na pôdu predsedu parlamentu. S Kollárom sa zhodol na potrebe čo najskoršieho termínu volieb. „Niektorí bývalí koaliční partneri chcú september a niektorí až február 2024,“ priblížil Kollár.