Úvod Z DOMOVA Korčok a Vallo si spolu s ruským veľvyslancom na Slovensku uctili padlých...

Korčok a Vallo si spolu s ruským veľvyslancom na Slovensku uctili padlých sovietskych vojakov

Foto: archív

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok spolu veľvyslancom Ruskej federácie na Slovensku Igorom Bratčikovom a primátorom hlavného mesta Matúšom Vallom položili kytice kvetov k pomníku dvoch mladých vojakov Ivana Gorjonova a Nikolaja Finuškina na Malom Slavíne.

„Ôsmeho mája 2021 si pripomíname 76. výročie skončenia 2. svetovej vojny v Európe – najničivejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Ctíme si hrdinov Slovenského národného povstania, nášho domáceho i zahraničného odboja a 1. česko-slovenského armádneho zboru.

Nezabúdame ani na príslušníkov všetkých národov, ktorí bojovali v radoch sovietskej armády a rumunskej armády a pri oslobodzovaní nášho územia položili svoje životy. Spolu s primátorom Bratislavy a ruským veľvyslancom sme sa dohodli, že si takto symbolicky uctíme pamiatku dvoch mladých vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní nášho hlavného mesta,“ vyhlásil šéf slovenskej diplomacie.

„Pomník sa nachádza v lesnom areáli nad bratislavskou mestskou časťou Rača. V súčasnosti prebieha revitalizácia a rekonštrukcia tohto obľúbeného výletného miesta vrátane pomníka v spolupráci s veľvyslanectvom Ruskej federácie v Bratislave.

Táto kooperácia vyplýva z medzištátnej dohody o starostlivosti o pamätníky a vojnové hroby. Je našou morálnou povinnosťou zachovávať pamiatku na tých, ktorí položili svoje životy za oslobodenie našej vlasti v roku 1945,“ uvádza komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí.