Úvod Z DOMOVA Koronakrízu sme zvládli, ale ekonomicky sa ocitáme na chvoste EÚ. Vzniká podnikateľské...

Koronakrízu sme zvládli, ale ekonomicky sa ocitáme na chvoste EÚ. Vzniká podnikateľské združenie exportérov

Foto: archív

„Slovensko je malá, otvorená, od exportu závislá ekonomika. Toto je fráza, ktorú sme si osvojili pri odborných a politických debatách a narába s ňou takmer každý. Druhá strana mince však je, že sme ako štát exportu nevenovali v posledných rokoch dostatok pozornosti.

Aj v novoprijatých opatreniach v súvislosti s koronakrízou by ste márne hľadali konkrétne opatrenia na podporu exportu,” tvrdí Lukáš Parízek, zakladateľ Iniciatívy na podporu exportu a bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.

Začiatkom apríla sa na internete a sociálnych sieťach začali objavovať nové platformy a iniciatívy, ktoré sektorovo združovali slovenských podnikateľov čeliacim existenčným problémom z dôvodu zavedenia reštriktívnych opatrení pre pandémiu koronavírusu.

Medzi nimi vznikla aj Iniciatíva na podporu exportu na doméne www.exporteri.sk, ktorá mala za cieľ osloviť spoločnosti, vyvážajúce svoje tovary a služby do zahraničia. Doteraz sa v nej združilo viac ako 130 slovenských firiem.

Podľa verejne dostupných informácií si iniciatíva kladie za cieľ hovoriť jedným hlasom v prospech slovenských exportérov ako aj poskytovať im relevantné informácie a adekvátnu podporu „pod jednou strechou“.

Ide o informácie o podnikateľských príležitostiach na zahraničných trhoch, sprostredkovanie relevantných kontaktov ako aj poskytnutie relevantných ponúk financovania či už od komerčných bánk, Eximbanky alebo medzinárodných finančných inštitúcií. Novovzniknutá platforma Exporteri.sk aktívne komunikuje aj na sociálnych sieťach.

Bývalý štátny tajomník sa vo svojom blogu odvoláva na efektívne fungujúce podobné proexportné podnikateľské združenia v zahraničí  a argumentuje kompetenčnou roztrieštenosťou v oblasti podpory exportu na Slovensku.

Lukáš Parízek. (Foto: Michaela Kolimárová)

Faktom zostáva, že ak sa dnes slovenský podnikateľ potrebuje zorientovať v možnostiach financovania alebo obchodných príležitostiach na zahraničných trhoch, nevie kam sa skôr obrátiť, či na ministerstvo hospodártsva alebo zahraničných vecí, prípadne či osloviť Eximbanku alebo SARIO.

“Väčšina z našich podnikateľov nemá vedomosť o tom, že štát im môže pomôcť a že môžu požiadať o podporu. Štyri roky som sa aktívne venoval ekonomickej diplomacii, mal som možnosť situáciu zanalyzovať.

Vidím na Slovensku priestor na zlepšenie podpory exportu keď budeme častejšie a efektívnejšie komunikovať. Myslím tým štátne inštitúcie, podnikateľský sektor a finančné inštitúcie, najmä komerčné banky,” dodáva Parízek.   

Podľa priebežne zverejňovaných informácií a štatistík je evidentné, že kým z pohľadu bezpečnosti a zdravotníctva sme dokázali úspešne čeliť šíreniu koronavírusu, z ekonomického pohľadu sa ocitáme na chvoste EÚ, a opatrenia na podporu ekonomiky prichádzajú nielen pomaly, ale aj v nedostatočnom objeme.

Novovznikajúca Rada slovenských exportérov si kladie za cieľ priložiť ruku k dielu a združiť podnikateľov v jednej platforme a prizvať k dialógu štát a predstaviteľov bankového sektora.

Prvým avizovaným krokom je vytvorenie webstránky, ktorá bude sústrediť všetky dostupné a relevantné informácie pre oblasť medzinárodného obchodu, s cieľom zjednodušiť slovenským exportérom ich podnikanie.

Iniciatíva na podporu exportu:

INICIATÍVA NA PODPORU EXPORTU

INICIATÍVA NA PODPORU EXPORTU www.exporteri.sk 🇸🇰

Uverejnil používateľ Exporteri.sk Sobota 2. mája 2020