Úvod ZO ZAHRANIČIA Kosovo požiadalo o členstvo v EÚ, Srbsko vyzýva na zablokovanie tohto rozhodnutia

Kosovo požiadalo o členstvo v EÚ, Srbsko vyzýva na zablokovanie tohto rozhodnutia

Foto: archív

Vrcholní predstavitelia Kosova podpísali oficiálnu žiadosť, ktorou Európsku úniu požiadali o kandidátsky štatút pre svoju krajinu. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová, predseda parlamentu Glauk Konjufca a premiér Albin Kurti podpísali žiadosť, ktorú plánujú odovzdať Českej republike. Tá má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

„Toto je otváranie novej kapitoly,“ povedal Kurti. „Pokrok bude závisieť od našej oddanosti k hlbokým a transformatívnym reformám, ktoré posilnia našu demokraciu a hospodárstvo,“ povedal. Kosovo má dlhoročný spor so Srbskom, ktoré okamžite Európsku úniu požiadalo, aby proces kosovskej kandidatúry zrušila.

Prístupový proces Kosova, ktoré o členstvo v EÚ požiadalo ako posledná z krajín západného Balkánu, bude podľa mnohých väčšiny pozorovateľov dlhý a náročný – a to nielen z dôvodu napätej situácie so Srbskom.

Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska rozhodnutím parlamentu bez referenda. Srbsko ju odmieta uznať a doteraz považuje Kosovo za súčasť svojho územia. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ.

Srbsko kosovskú žiadosť o členstvo v EÚ tvrdo skritizovalo. Srbskí predstavitelia uviedli, že Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko, ktoré nezávislosť Kosova neuznávajú, požiadajú, aby túto iniciatívu v Bruseli blokovali.