Úvod Z DOMOVA Parlament skončil éru vlády Matoviča a Hegera

Parlament skončil éru vlády Matoviča a Hegera

Foto: archív

Národná rada SR vyslovila nedôveru vláde Eduarda Hegera, ktorá bola pokračovaním predchádzajúcej vlády Igora Matoviča. Za pád vlády hlasovalo 78 zo 102 prítomných poslancov, proti boli 20, zdržali sa dvaja a dvaja nehlasovali. Pred hlasovaním opustili sálu poslanci OĽaNO s odôvodnením, že sa nechcú prizerať pádu vlády, “ktorá bojuje proti mafii a robí pozitívne veci pre občanov”.

Ešte pred vyslovením nedôvery vláde ponúkol minister financií Igor Matovič svoju demisiu, ak opozičná SaS stiahne podpisy spod návrhu na vyslovenie nedôvery a podporí štátny rozpočet. SaS jeho ponuku odmietla.

Ako v pléne informoval šéf SaS Richard Sulík, Matovič dnes u prezidentky Zuzany Čaputovej skutočne podpísal demisiu, vzápätí však doslova vytrhol dokument z rúk pracovníka prezidentského protokolu so slovami, že si to rozmyslel.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala SaS. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho. Richard Sulík v pléne počas diskusie uviedol, že si vie po páde vlády predstaviť jej zmysluplnú rekonštrukciu. V takom prípade by SaS kabinet podporila, no nebola by jeho súčasťou. Hovoril aj o možnosti predčasných volieb či úradníckej vlády.

Po odhlasovaní pádu doterajšieho vládneho kabinetu predseda NR SR Boris Kollár parlamentné plénum informoval, že odchádza za prezidentkou Čaputovou, aby sa s ňou dohodol na ďalších politických krokoch.