Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ: Lukašenko je legitímny bieloruský prezident

Kremeľ: Lukašenko je legitímny bieloruský prezident

Foto: archív

Kremeľ považuje Alexandra Lukašenka za legitímneho bieloruského prezidenta, povedal novinárom hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. Komentáre Dmitrija Peskova prišli po vyhrážkach opozičnej líderky Sviatlany Cichanovskej, že jej hnutie neuzná akékoľvek dohody uzavreté medzi Moskvou a Minskom, ak by sa dostala k moci.

Označila Lukašenka za „nelegitímneho“ prezidenta a uviedla, že podľa jej názoru akékoľvek dohody, ktoré uzatvorí, nemajú právnu silu. „Lukašenko je legitímny bieloruský prezident a je protipólom prezidenta Putina v medzištátnych vzťahoch,“ zdôraznil Peskov.

„Pokiaľ ide o tých, ktorí nesúhlasia s výsledkami volieb, všetci sú občanmi bratského Bieloruska, vážime si ich a máme ich radi. Chceme však, aby sa všetko, čo sa stane v Bielorusku, neuskutočnilo vo forme protiústavných manévrov,“ dodal hovorca Kremľa.

Počas samitu v Soči Putin súhlasil s Lukašenkovou žiadosťou o novú pôžičku v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Peskov uviedol, že by sa to nemalo interpretovať ako zásah Moskvy do vnútorných záležitostí Bieloruska, a vysvetlil, že časť sumy je určená na reštrukturalizáciu starých dlhov krajiny.

Cichanovska, ktorá je v súčasnosti v Litve, uviedla, že je presvedčená, že 1,5 miliardy dolárov by mal nakoniec vrátiť Lukašenko, a nie štát. „Dúfam, že Putin chápe, že je to Lukašenko, a nie naši ľudia, ktorí budú musieť vrátiť túto pôžičku,“ napísala opozičná osoba vo svojom príspevku.