Úvod ZO ZAHRANIČIA Kremeľ vylúčil akúkoľvek diskusiu o Kryme so Zelenským

Kremeľ vylúčil akúkoľvek diskusiu o Kryme so Zelenským

Foto: archív

Kremeľ opäť vylúčil akúkoľvek diskusiu o problematike Krymského polostrova. Vyhlásil to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, keď komentoval vyhlásenie Kyjeva o začiatku budovania stratégie, ktorej výsledkom má byť návrat Krymského polostrova pod správu Ukrajiny.

Peskov podľa agentúry TASS súčasne vyhlásil, že diskusia na túto tému v rámci samitu v normandskom formáte by neviedla k neúspechu týchto rokovaní. Spomínaný samit sa bude konať 9. decembra v Paríži. Podľa medializovaných správ si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj želá, aby sa na ňom diskutovalo aj o Krymskom polostrove.

Agentúra Interfax pripomenula, že Zelenskyj v najnovšom rozhovore pre vybrané západné médiá uviedol, že ukrajinskému vedeniu by s riešením situácie súvisiacej s anektovaním Krymu mohli pomôcť Spojené štáty. Podľa názoru Zelenského by bolo vhodné zorganizovať k tejto téme trojstranné rokovania.

Interfax už 22. novembra informoval, že Zelenského tím sa aktívne snaží vybudovať stratégiu na návrat Krymu pod správu Ukrajiny. Samotný Zelenskyj začiatkom novembra vyjadril presvedčenie, že Ukrajine bude prinavrátený nielen Krymský polostrov, ale i Donbas, kde vznikli proruské republiky – Donecká a Luhanská.

Krym sa stal po desaťročiach opäť súčasťou Ruska na jar roku 2014 po referende, v ktorom sa drvivá väčšina obyvateľov polostrova vyslovila za pripojenie k Ruskej federácii. Ukrajina, USA a EÚ, ktoré toto referendum neuznali, následne obvinili Moskvu zo zabratia cudzieho územia.