Úvod ZO ZAHRANIČIA Kurti: Chceme v Kosove viac vojakov NATO

Kurti: Chceme v Kosove viac vojakov NATO

Foto: archív

Vzhľadom na pretrvávajúce napätie v Kosove žiada tamojší premiér Albin Kurti väčšiu prítomnosť ochranných jednotiek NATO. Pomohlo by to podľa neho bezpečnosti celého regiónu. „Výrazne zvýšenie počtu vojakov a vojenskej techniky NATO v našej krajine by posilnilo bezpečnosť a mier v Kosove a v celom regióne západného Balkánu,“ povedal Kurti pre nemecký denník Die Welt.

„Zvýšenie počtu vojakov mierových síl KFOR pod vedením NATO by podporilo naše snahy v oblasti obrany,” dodal. Mierové sily KFOR pôsobia v Kosove od roku 1999. V súčasnosti majú takmer 3800 príslušníkov. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska, Belehrad a ďalšie európske krajiny však tento krok doteraz neuznali.

V posledných týždňoch postavili protestujúci kosovskí Srbi na viacerých miestach na severe Kosova barikády, ktoré okrem iného zablokovali prístupové cesty k dvom hraničným priechodom so Srbska.

Protestovali tak proti zadržaniu bývalého srbského príslušníka kosovskej polície, ktorý podľa kosovských orgánov organizoval útoky na volebný úrad. Súd v Prištine ho v stredu prepustil do domáceho väzenia. Srbský prezident Aleksandar Vučič pred niekoľkými dňami ohlásil odstránenie barikád.