Úvod Z DOMOVA Záchranári: V roku 2022 zahynulo v slovenských horách až 56 ľudí

Záchranári: V roku 2022 zahynulo v slovenských horách až 56 ľudí

Foto: archív

Mimoriadne vysoký počet úmrtí, až 56, zaznamenali počas roka 2022 v slovenských horách. Za posledné roky výval počet úmrtí za rok maximálne 40. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS). Najviac úmrtí (23) bolo podľa záchranárov vo Vysokých Tatrách, no nadpriemerne vysoký počet mŕtvych bol aj v Malej Fatre.

Turisti sa viackrát vyberali do exponovaných terénov mimo značkovaných chodníkov s nedostatočným vybavením alebo skúsenosťami. Taký bol aj prípad prvej nehody zo 7. januára, keď zahynula trojica poľských vysokohorských turistov. Tí sa pohybovali v horolezeckom teréne pod Kotlovým štítom.

„Mali síce zimný výstroj, no nebol v dobrom stave. Problémom bolo aj to, že sa pohybovali mimo klasickej zostupovej trasy a nemali odbornosť na pohyb v týchto miestach. Spojenie týchto faktorov malo fatálne následky,“ uviedli horskí záchranári.

Pády po pošmyknutí na snehu a ľade boli smrteľné vo viacerých prípadoch aj mimo Vysokých Tatier, napríklad pod Malým Rozsutcom alebo pod Jakubinou v Západných Tatrách. V lete tragické pády mimo značkovaných chodníkov pokračovali.

„Opäť išlo o skalnaté, niekedy až horolezecké terény,“ konkretizovala HZS. Dodala, že tragicky sa skončili pády z Baníkova v Západných Tatrách, zo Satana, Prostredného hrebeňa, Kvetnicovej veže a Ždiarskej vidly.

Okrem terénu je faktorom úrazov na horách aj počasie, v letnom období hlavne búrky spojené s bleskami. Tie si podľa horských záchranárov vyžiadali v uplynulom roku obete v Malej Fatre a pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách.

Päť obetí si vlani vyžiadali lavíny. Úrazy na horách sa nestávajú iba turistom, zahynuli napríklad aj lesní robotníci vo Veľkej Fatre, pastieri v Malej Fatre a jeden pracovník lyžiarskeho strediska na Zverovke. „Nezvyčajnou bola aj letecká nehoda dvoch vetroňov vo Veľkej Fatre,“ uviedli horskí záchranári.