Úvod Zaujímavé Ľadoví muži môžu ohroziť vinič aj ovocné stromy

Ľadoví muži môžu ohroziť vinič aj ovocné stromy

Foto: archív

Pankrác, Servác, Bonifác. Traja ľadoví muži, prinášajúci chlad a spaľujúci budúcu úrodu mrazom. Naši predkovia sa k nim v modlitbách najčastejšie obracali o pomoc pred zničujúcimi jarnými mrazmi.

Najstaršie pranostiky, vzťahujúce sa na májové závany studeného počasia, pochádzajú údajne zo 17. storočia. Neskôr sa stali dôležitou súčasťou hospodárskeho roku. Nešlo však len o plané povery, ale vychádzali z dlhoročných skúseností a pozorovaní pravidelných cyklov v prírode.

Ľadoví muži môžu skutočne ohroziť vinič aj ovocné stromy. V strednej Európe nastáva práve v máji najvýraznejší pokles teplôt v porovnaní s celoročným priemerom. Môžu za to vpády studeného arktického vzduchu zo severu.

Za jasných bezveterných nocí sa z povrchu zeme rýchlo stráca teplo vyžarovaním, a tak sa v prízemnej vrstve môžu objaviť aj mrazy. Pokles teploty zastaví napríklad hmla alebo vznik oblačnosti.

Aj dnešní záhradkári úzkostlivo sledujú predpovede meteorológov. Podľa ľudových pranostík má byť máj studený a mokrý, aby sa vydarila úroda: Keď sa v máji blýska, to si sedliak výska. A aby boli spokojní aj vinári, musí občas zasvietiť slnko.