Úvod ZO ZAHRANIČIA Lajčák získal novú funkciu, Európska únia ho vyslala na Balkán

Lajčák získal novú funkciu, Európska únia ho vyslala na Balkán

Miroslav Lajčák. (Foto: archív)

Rada EÚ vymenovala bývalého ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka za nového osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a ďalšie regionálne otázky západného Balkánu.

V dokumente Rady EÚ sprístupnenom médiám sa uvádza, že jeho úlohou bude dosiahnuť komplexnú normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, zlepšiť dobré susedské vzťahy a dosiahnuť zmierenie medzi partnermi na západnom Balkáne, pomôcť im prekonať dedičstvo minulosti a prispieť ku konzistentnosti a účinnosti opatrení EÚ na západnom Balkáne. Lajčák sa tejto funkcie ujíma s okamžitou platnosťou, s počiatočným mandátom na 12 mesiacov.

Belehrad odmieta uznať nezávislosť svojej bývalej provincie, vyhlásenú jednostranne v roku 2008. Obe krajiny sa usilujú o vstup do EÚ, musia však predtým vyriešiť svoje spory a normalizovať vzájomné vzťahy. Nezávislosť Kosova neuznáva päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.

Lajčák sa ujíma tejto funkcie v období, keď Kosovo čelí hlbokej politickej kríze. Nováštvorčlenná koaličná vláda premiéra Albina Kurtiho vydržala len sedem týždňov. Vládna koalícia sa rozpadla pre spor okolo opatrení prijímaných na boj proti pandémii koronavírusu, tri zo štyroch koaličných strán však mali rozdielne názory aj na normalizáciu vzťahov so Srbskom.

Lajčák bol v rokoch 2007 až 2009 osobitným zástupcom EÚ pre Bosnu a Hercegovinu, kde pôsobil aj ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva. Ako osobný vyslanec vtedajšieho vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku v roku 2006 v mene Európskej únie rokoval, organizoval a dozeral na referendum o nezávislosti Čiernej Hory.