Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov a Blinken hovorili o pozastavení Novej dohody START zo strany Ruska

Lavrov a Blinken hovorili o pozastavení Novej dohody START zo strany Ruska

Antony Blinken a Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov  povedal, že rozhovor so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom v Indii bol konštruktívny. Od americkej strany sa však podľa neho nedozvedel nič nové.

Stretnutie oboch ministrov sa uskutočnilo v rámci schôdzky šéfov diplomacií krajín skupiny G20 v indickom Naí Dillí. Lavrov pre ruskú štátnu televíziu povedal, že stretnutie trvalo desať minút a diskutovali o otázke jadrových zbraní a konflikte na Ukrajine.

„Diskutovali sme konštruktívne, bez emócii, podali sme si ruky,“ priblížil šéf ruskej diplomacie. „Všetko, čo som počul, bol postoj, ktorý už bol verejne mnohokrát vyjadrený a zdôraznený. Poskytol som svoje čestné a podrobné hodnotenie Novej dohody START a prečo sme považovali za nevyhnutné prerušiť ju,“ dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil pozastavenie účasti na Novej dohode START vo februárovom príhovore o stave krajiny. Ide o poslednú platnú dohodu o kontrole zbrojenia medzi Ruskom a USA — dvoma najväčšími jadrovými mocnosťami. Na jej základe obe krajiny vykonávali vzájomné inšpekcie jadrových zbraní.

Ruská diplomacia ubezpečuje, že Moskva bude aj napriek pozastaveniu naďalej dodržiavať obmedzenia z tejto dohody pre nosiče jadrových hlavíc, teda počty rakiet a strategických bombardérov. Rusko naďalej plánuje informovať Spojené štáty aj o plánovaných skúškach medzikontinentálnych balistických rakiet či nasadení jadrových zbraní.

Moskva uviedla, že je stále v kontakte s Washingtonom v súvislosti s dohodou, no existuje len malá nádej na návrat Ruska k dohode. Lavrov a Blinken sa naposledy osobne stretli vlani v januári vo švajčiarskej Ženeve. V Indii išlo o ich prvé stretnutie od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine.