Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump naznačil, že po návrate do Bieleho domu by USA prestali eskalovať...

Trump naznačil, že po návrate do Bieleho domu by USA prestali eskalovať napätie v rusko-ukrajinskom konflikte

Donald Trump. (Foto: archív)

Bývalý prezident Spojených štátov amerických Donald Trump dal už viackrát jasne najavo, že je skeptický ohľadne podpory Ukrajiny zo strany Washingtonu v čase ruskej špeciálnej vojenskej operácie.

Jestvuje teda predpoklad, že v prípade návratu Trumpa do Bieleho domu by sa situácia v tomto smere radikálne zmenila. Vyhlásil to odborný asistent na Sanford School of Public Policy Dukeovej Univerzity v americkom Durhame Simon Miles, ktorého citovali viaceré slovenské médiá.

Bývalý americký prezident Donald Trump vlani v novembri oznámil, že v roku 2024 sa bude opätovne uchádzať o úrad prezidenta Spojených štátov. Avizoval, že USA „budú späť“, pričom pripomenul, aká bola podľa neho krajina počas jeho funkčného obdobia: mierová, prosperujúca a medzinárodne rešpektovaná.

Podľa prieskumu medzi registrovanými republikánmi, ktorého výsledky vo februári zverejnila firma Ipsos, Trump zatiaľ vedie v súboji o republikánsku nomináciu na prezidentský úrad. Exprezident nedávno uviedol, že situácia na Ukrajine je veľmi nebezpečná.

Trump zároveň ostro kritizoval súčasného amerického prezidenta Joea Bidena za jeho kroky v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom, ktoré podľa jeho slov eskalujú napätie a priviedli  svet na pokraj tretej svetovej vojny.