Úvod Politika Lavrov a Pompeo chcú normalizovať vzťahy

Lavrov a Pompeo chcú normalizovať vzťahy

Foto: archív

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho americký partner Mike Pompeo sa na rokovaní v Soči dohodli, že podniknú kroky na normalizáciu vzťahov. Obaja považujú za nevyhnutné obnoviť dvojstranné komunikačné kanály.

Predmetom ich niekoľkohodinového rozhovoru bola podľa ruského ministra okrem bilaterálnych vzťahov aj situácia vo Venezuele, v Sýrii a na Ukrajine, jadrové odzbrojenie na Kórejskom polostrove a dohoda o iránskom jadrovom programe. Lavrov vyjadril nádej, že Rusko a USA vytvoria mimovládnu radu expertov, ktorá by preskúmala možnosti stabilnej spolupráce.

Pompeo šéfovi ruskej diplomacie vyhlásil, že je načase, aby venezuelský líder Nicolás Maduro odišiel z funkcie. Ruský minister reagoval slovami, že o osude venezuelského prezidenta by mal rozhodnúť ľud. Americký nátlak označil za nedemokratický.

Pompeo okrem iného vyzval Moskvu, aby začala rokovať s novozvoleným ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a pomohla prelomiť pat na východe Ukrajiny. Rusko by vraj malo okrem toho prepustiť ukrajinských námorníkov, zadržaných minulý rok v novembri v Kerčskom prielive. Nič z toho, aké kroky na zlepšenie vzájomných vzťahov podnikne Washington, však na stretnutí nezaznelo.