Úvod Politika Lavrov: USA chápu, že Venezuelu nemožno riešiť vojensky

Lavrov: USA chápu, že Venezuelu nemožno riešiť vojensky

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. (Foto: archv)

Americkí predstavitelia chápu, že krízu vo Venezuele nemožno riešiť vojensky, pretože dôsledky takéhoto scenára by boli zničujúce. Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po schôdzke so svojím americkým rezortným partnerom Michaelom Pompeom vo fínskom meste Rovaniemi.

„Súdiac podľa mojich kontaktov s americkými a inými kolegami, vrátane tých z Európy a Latinskej Ameriky, nevidím nikoho, kto by vyzýval k bezohľadnému vojenskému riešeniu. Dúfam, že každý chápe, že pokiaľ ide o praktickú politiku, nemôže tam existovať vojenské riešenie, pretože by to znamenalo katastrofu,“ zdôraznil Lavrov. Na otázku, či to americkí diplomati chápu, odpovedal kladne, informovala agentúra TASS.

„Sme rozhodne proti vojenským akciám, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom… Použitie sily môže povoliť iba Bezpečnostná rada OSN. Okrem toho ju možno použiť v reakcii na agresiu proti suverénnemu štátu,“ vysvetlil Lavrov.

Šéf ruskej diplomacie taktiež uviedol, že prezidenti Ruska a USA – Vladimir Putin a Donald Trump – sa dohodli na schôdzke, keď to bude možné. „Som si istý, že takáto možnosť bude existovať. Kremeľ o tom bude informovať,“ dodal Lavrov.

Venezuelský opozičný líder Juan Guaidó, podporovaný malým kontingentom bezpečnostných síl, vyzval minulý týždeň armádu, aby sa obrátila proti venezuelskému prezidentovi Nicolásovi Madurovi. Táto snaha, podporovaná USA, sa však skončila neúspechom.

Pompeo následne vyhlásil, že Spojené štáty budú podporovať obyvateľov Venezuely v ich úsilí o zosadenie prezidenta Nicolása Madura. Lavrov uviedol, že Moskva odsudzuje „bezprecedentné úsilie“ Spojených štátov zamerané na zvrhnutie legitímnych vládnych orgánov vo Venezuele.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro. (Foto: archív)