Úvod Zdravie Prečo z pitia „light“ nápojov priberáme?

Prečo z pitia „light“ nápojov priberáme?

Foto: archív

Diétne nápoje, ktoré nám trh ponúka ako „zdravšiu“ alternatívu klasických sladených nápojov, v sebe ukrývajú tajomstvo, prečo z nich väčšina ľudí priberá. Diétne nápoje majú povesť nízkokalorických náhrad tradičných bublinkových limonád, ktoré často obsahujú 9 – 10 čajových lyžičiek cukru v jedinom balení. Diétna verzia má preto ponúkať všetky výhody sladkého nápoja, akurát bez obsahu cukru a kalórií.

Nový výskum, na ktorý sa podujala Univerzita Georgea Washingtona v Washingtone, zamietol pod koberec tvrdenia, podľa ktorých diétne nápoje predstavujú riešenie neustáleho priberania. Štúdii sa dokonca podarilo zistiť, že ľudia, ktorí pravidelne pijú diétnu kolu a iné diétne šumivé nápoje, denne prijmú okolo 200 kalórií viac ako tí, ktorí tieto nápoje nepijú.

Štúdia vychádza z pozorovania viac ako sedemtisíc amerických detí a tínedžerov. Zistilo sa, že deti pravidelne pijúce diétne bublinkové nápoje, denne prijmú o 196 viac kalórií nad limity odporúčaní, a tie, ktoré pravidelne pijú obyčajné bublinkové nápoje, prijmú denne o 312 kalórií viac, než sa odporúča.

Výskum sa síce primárne nezameriaval na priberanie, ale vedci napriek tomu dospeli k záveru, že ľudia, ktorí často pijú diétne varianty bežných nápojov, denne tiež prijmú viac cukru ako sa odporúča. Dá sa teda predpokladať, že ich denný príjem cukru celkovo prevýšil odporúčané dávkovanie, a v dôsledku toho začnú priberať.

Jedným z hlavných pozitív, do ktorých sa diétne nápoje rady „obliekajú“ v reklamnej kampani, je, že obsahujú minimum alebo nijaký cukor, a kalórie v nich nenájdete. Ako však naznačujú výsledky štúdie, pitie nízkokalorických diétnych nápojov z hľadiska celkového príjmu cukru neprináša benefity.

Ako sa tiež ukázalo, pitie sladených nápojov – či už sú to sladené nápoje v klasickej podobe, alebo diétne varianty s obsahom náhradných sladidiel – zvyšuje chuť na sladké jedlo, a v dôsledku toho človek za deň prijme nadbytok cukrov a kalórií.

Reprodukcia: archív

Mnohé obľúbené značky s ponukou ľahkých nápojov používajú ako sladidlo aspartám, ktorý je až 200-krát sladší ako klasický biely cukor. Predpokladá sa, že keď mozog omámite takýmto sladkým nápojom, začne túžiť po ďalších sladkých veciach, ktoré si radi kompenzujeme nezdravými jedlami.

Ak sa pýtate, či vám uškodí príležitostné pitie diétnych nápojov, odpoveď je, že pravdepodobne nie. Problémom je však to, že u väčšiny z nás sa konzumácia takýchto nápojov postupne stupňuje, a tak začnete piť niekoľko diétnych nápojov denne bez toho, aby ste si to uvedomili. Na záver teda možno konštatovať, že pitie sladených nápojov – či už tých klasických alebo diétnych, nám nijako nepomáha. Čím menej ich pijeme, tým viac robíme pre vlastné zdravie.