Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa na svojej latinskoamerickej ceste po Brazílii a Venezuele zastavil aj v Nikarague, kde sa stretol s tamojším prezidentom Danielom Ortegom. Šéf ruskej diplomacie sa snaží o vytvorenie nových spojenectiev v súvislosti so snahou Západu medzinárodne izolovať Moskvu najmä prostredníctvom sankcií.
Lavrov sa v hlavnom meste Managua stretol aj s prezidentovou manželkou Rosario Murillovou, ktorá je nikaragujskou viceprezidentkou. „Vítame ho veľmi srdečne ako bratské národy, ako národy, ktoré veria v mier,“ vyhlásila Murillová krátko pred stretnutím.
Murillová vo svojom každodennom zvukovom posolstve v štátnych médiách uviedla, že Rusko a Nikaragua podporujú konštruktívny a zdvorilý dialóg medzi vládami a medzinárodný poriadok, ktorý nie je ovládaný niekoľkými mocnosťami.
Lavrov Nikaraguu ocenil ako spojenca proti koalícii vedenej USA, ktorá sa správa nepriateľsky k Ruskej federácii. Spojené štáty a Európska únia uvalili v uplynulých rokoch na Nikaraguu celý rad sankcií. Rusko je dôležitým spojencom Nikaraguy, pričom jej dodáva pšenicu, vozidlá a ďalšie komodity.
Rusko v roku 2017 slávnostne otvorilo v Nikarague stanicu svojho satelitného navigačného systému GLONASS, ktorý je obdobou amerického Globálneho lokalizačného systému, známeho pod stratkou GPS, a poskytuje informácie pre rôzne civilné služby.
Poslednou Lavrovovou zastávkou bola Kuba. Lavrov sa na ostrove stretol so svojím kubánskym rezortným kolegom Brunom Rodríguezom. Na úvod návštevy sa zúčastnil na slávnostnom kladení vencov k pamätníku kubánskeho básnika a revolucionára Josého Martího v Havane.
Šéf ruskej diplomacie odsúdil americké ekonomické sankcie uvalené na túto latinskoamerickú krajinu zo strany Spojených štátov. Podľa tamojších médií kritizoval USA aj za to, že sa “snažia svetu vnútiť svoju vôľu“. Rodríguez zase kritizoval expanzívne ambície Severoatlantickej aliancie a tiež sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko.
Lavrov sa stretol aj s opätovne zvoleným kubánskym prezidentom Miguelom Díazom-Canelom. Lavrov vyzdvihol fakt, že Havana má s Moskvou dlhodobo blízke vzťahy. Z Ruska, ktorému dodáva cukor, dováža napríklad hnojivá, priemyselné zariadenia a najmä ropu. Rusko je spolu s Venezuelou dodávateľom ropy na Kubu, ktorá práve prežíva energetickú krízu.
Kubánske banky zároveň pred dvoma týždňami začali prijímať platby realizované cez ruské bankové karty Mir, ktoré umožňujú ruským dovolenkárom vyberať si v tejto krajine hotovosť či vymieňať ruble za kubánske pesos. AKarty Mir sú akceptované aj v ďalších partnerských krajinách Ruska vrátane Turecka či Vietnamu.
Rusko tieto karty vyvinulo ešte v roku 2015, aby obišlo západné sankcie po znovupričlenení Krymu k svojmu územiu. Mir je pre Rusko náhradou za platobné systémy typu Visa či Mastercard.