Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Vojnu na Ukrajine riadia Anglosasi

Lavrov: Vojnu na Ukrajine riadia Anglosasi

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že „Spojené štáty sú do vojny s Ukrajinou de facto zapojené už dlhší čas“. „Túto vojnu riadia Anglosasi,“ vyhlásil Lavrov. Spomenul tiež tvrdenia, že Spojené štáty boli ochotné s Ruskom rokovať a Moskva to odmietla, pričom ich označil za lož. Kremeľ podľa neho nedostal „nijakú serióznu ponuku na kontakt“.

Lavrov však ďalej nástojil na tom, že Rusko by neodmietlo stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Joeom Bidenom na nadchádzajúcom samite krajín G20.

Šéf ruskej diplomacie v rozhovore pre ruskú televíziu tiež odmietol špekulácie o možnom použití jadrových zbraní a dodal, že Rusko by sa k nim uchýlilo len v tom prípade, že by čelilo svojmu bezprostrednému zániku.

„Jadrové zbrane sú výhradným odvetným opatrením na zabránenie zániku Ruskej federácie v prípade priamych atómových útokov či použitia iných zbraní, ktoré by ohrozovali existenciu ruského štátu,“ zdôraznil Lavrov.

Lavrov tiež obvinil západné krajiny z toho, že o možnom použití jadrových zbraní Ruskom šíria špekulácie, a vyzval ich, aby „boli pri vydávaní verejných vyhlásení maximálne opatrní“.