Úvod ZO ZAHRANIČIA Lavrov: Západ vyhlásil Rusku totálnu hybridnú vojnu. Izolácia Moskvy je však odsúdená...

Lavrov: Západ vyhlásil Rusku totálnu hybridnú vojnu. Izolácia Moskvy je však odsúdená na neúspech

Sergej Lavrov. (Foto: archív)

Celý svet ponesie následky totálnej hybridnej vojny, ktorú rozpútal proti Rusku Západ, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Na schôdzi ruskej Rady pre zahraničnú politiku a obranu povedal, že západné sankcie proti Rusku nedosiahnu zamýšľaný výsledok.

„Kolektívny Západ nám vyhlásil totálnu hybridnú vojnu a je ťažké predpovedať, ako dlho ešte bude trvať, ale je jasné, že následky pocítia bez rozdielu všetci,“ povedal Lavrov. Všetky pokusy amerických a európskych politikov izolovať Rusko sú podľa neho odsúdené na neúspech. Mnohí odborníci o tom už hovoria „v kuloároch“, dodal podľa RIA Novosti.

USA a Európska únia počas viac ako dvoch mesiacov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prijali proti Rusku sériu bezprecedentných ekonomických postihov od prerušenia leteckej dopravy cez zmrazenie styku s radom veľkých bánk po embargo na dovoz uhlia.

Európska komisia začiatkom mája v rámci chystaného šiesteho balíka sankcií navrhla tiež do konca tohto roku úplne ukončiť dovoz ruskej ropy. Opatrenie však odmieta podporiť Maďarsko, a tak sa o veci medzi členskými štátmi ďalej rokuje.