Úvod ZO ZAHRANIČIA Legenda československej a českej pop music Michal David oslávil 60. narodeniny

Legenda československej a českej pop music Michal David oslávil 60. narodeniny

Michal David. (Foto: archív)

Legendárny český popový spevák, skladateľ, hráč na klávesové nástroje a podnikateľ v hudobnom bizinise Michal David, vlastným menom Vladimír Štancl, oslávil svoje šesťdesiate narodeniny. Narodil sa 14. júla 1960 v Prahe.

Pochádza z cirkusovej rodiny Kludských, jeho matka Edita Štanclová bola mímkou, spolu so synom žili niekoľko rokov v Taliansku. Mal šesť rokov, keď sa v kláštornej škole neďaleko Verony naučil hrať na harmónium.

Po návrate do vlasti študoval na pražskom hudobnom konzervatóriu. V roku 1976 založil jazzové kvarteto „Čtyři“ a získal ocenenie „Hudobník roku“ na Pražských hudobných dňoch. Pripojil sa ku skupine Kroky Františka Janečka, kde hral a spieval s Janou Kratochvílovou. Neskôr ho skupina sprevádzala s jeho vlastnými piesňami.

Práve kapelník skupiny František Janeček spevákovi poradil, aby začal používať pseudonym Michal David. S Krokmi účinkoval do roku 1987, potom si založil vlastnú skupinu Alegro.

Prvým výrazným úspechom Michala Davida bolo v roku 1980 vydanie piesne Chtěl bych žít tak, jak se má. Skutočný štart jeho hviezdnej kariéry však znamenalo jeho víťazstvo na hudobnom festivale Intertalent 1981 so skladbou Nenapovídej.

Prvý sólový album však vydal už v roku 1980, prvú kompiláciu 20 největších hitů o šestnásť rokov neskôr. Dokopy nahral 16 sólových albumov. Jeho hudbu možno počuť v divácky úspešných filmoch Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh.

Bol autorom známej piesne z československej spartakiády Poupata. Okrem spevu a skladania populárnej hudby začal v 90. rokoch 20. storočia produkovať muzikály a skladať k nim hudbu. Prvý veľký úspech mu priniesol muzikál Kleopatra, ktorý v réžii Filipa Renča uviedli v premiérev roku 2002. V divadlách sa externe venoval aj dramaturgii.

V 90. rokoch minulého storočia ustúpil trochu do úzadia, zriadil si vlastné nahrávacie štúdio Mida. Na scénu sa vrátil v roku 1998 vďaka skladbe Správnej tým. Zložil ju pre českých hokejistov, ktorí vyhrali olympijský hokejový turnaj v japonskom Nagane.

Ako úspešný hitmaker sa presadil aj písaním piesní pre iných interpretov popmusic. Napríklad Lucie Bílá a Karel Gott nahrali skladbu Co sudičky přály nám, Helena Vondráčková mala veľký úspech s piesňou Dlouhá noc, pre Karla Gotta k 60. narodeninám zložil pieseň To stárnutí zrádné.

Michal David sa presadil sa aj ako autor a producent muzikálov. Prvý veľký úspech mu priniesol muzikál Kleopatra, ktorý v réžii Filipa Renča uviedli v premiére 22. februára 2002.

Druhý muzikál Traja mušketieri mal premiéru 18. novembra 2004 v Divadle Broadway, v jednej z hlavných úloh účinkoval aj Pavol Habera. Muzikál Angelika mal premiéru 6. marca 2007 opäť v Divadle Broadway. Jeho režisérom bol Jozef Bednárik. Kleopatru s úspechom uvádzali aj v kórejskom Soule.

K 50. narodeninám usporiadal 17. júna 2010 v pražskej O2 Aréne koncert s názvom Mejdan roku Michal David 50. Dnes má spevák na svojom konte viac ako tri desiatky albumov a kompilácií, predaj nosičov s jeho pesničkami prevýšil počet tri milióny kusov.

V roku 2018 dostal Štátne vyznamenanie za zásluhy v oblasti kultúry. V máji tohto roku naspieval nový duet Na dlani so slovenskou speváčkou Kristínou. Životné jubileum chce osláviť veľkým koncertom v Prahe aj Bratislave.

Michal David – Nenapovídej: