Úvod ZO ZAHRANIČIA Lídri EÚ sa obávajú úplného odstavenia ruského plynu

Lídri EÚ sa obávajú úplného odstavenia ruského plynu

Foto: archív

Rusko postupne znižuje dodávky plynu a Európa sa európskych lídrov čoraz viac znepokojuje možnosť úplného zastavenia dodávok. Taliansko požaduje zvolanie zasadnutia predstaviteľov EÚ, na ktorom by sa o tom diskutovalo.

Ruský koncern Gazprom počas uplynulých týždňov obmedzil dodávky plynu do Európy približne o 60 percent, čo spôsobilo, že Nemecko, Taliansko, Rakúsko a Holandsko signalizovali, že sa vrátia k uhliu.

Európska únia, ktorá takmer 40 percent svojej spotreby pokrýva dodávkami z Ruska cez plynovody, sa snaží v reakcii na vojnu Moskvy proti Ukrajine urýchlene zmenšiť svoju závislosť od ruských uhľovodíkov.

„Rusko znižuje dodávky, do niektorých krajín takmer o 100 percent, do iných o 10 – 15 percent,” uviedol pre CNBC vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Josep Borrell. „Nemyslím si, že zastavia plyn ‘cez noc’, najmä keď sa blíži leto a plyn nie je počas leta strategickou zbraňou. No zima môže byť ťažká a my v Európe musíme byť pripravení.“

Luxemburský premiér Xavier Bettel na otázku CNBC, či sa obáva, že Rusko môže úplne zastaviť dodávky plynu, odpovedal: „Som si plne vedomý, že môže. Môže. Je to len jeho rozhodnutie. V Moskve môže jeden človek sám rozhodnúť o zastavení energií do Európy. „Bettel ocenil, že všetky členské štáty EÚ spoločne rozhodujú o postupe v tejto záležitosti.

Podľa predsedníčky Európskeho parlamentu Roberty Metsolaovej je situácia znepokojivá. „Mali sme obavy od prvého dňa. Nakoniec, niektoré krajiny sú od ruského plynu závislejšie než iné. Musíme nájsť riešenie tejto situácie, a nielen v krátko- a strednodobom horizonte,” povedal.