Úvod ZO ZAHRANIČIA Lietadlo s ukrajinskými zajatcami zostrelili Patriotom, tvrdí Putin

Lietadlo s ukrajinskými zajatcami zostrelili Patriotom, tvrdí Putin

Vladimir Putin. (Foto: archív)

Protivzdušný systém Patriot americkej výroby zostrelil vojenské lietadlo, v ktorom sa podľa Moskvy nachádzali zajatí ukrajinskí vojaci. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin.

„Bolo už s istotou stanovené, že lietadlo zostrelil americký systém Patriot,“ uviedol Putin počas vystúpenia v televízii. Kyjev ani Washington na toto vyhlásenie bezprostredne nereagovali.

Lietadlo IL-76 sa zrútilo v stredu 24. januára v Belgorodskej oblasti na západe Ruska. Na jeho palube malo byť 65 ukrajinských vojnových zajatcov, ktorých mali vymeniť za ruských zajatcov. Celkovo bolo podľa ruských úradov na palube 74 ľudí, haváriu nikto neprežil.

Moskva tvrdí, že toto lietadlo zostrelila ukrajinská armáda. Kyjev priamo nepoprel túto verziu, ale spochybnil, či zajatí ukrajinskí vojaci boli skutočne na palube. Vyzval preto Moskvu, aby zverejnila fotografie ich tiel alebo poskytla iné dôkazy na podporu svojich tvrdení.

Putin okrem toho povedal, že Rusko trvalo na tom, aby sa uskutočnilo medzinárodné vyšetrovanie nehody lietadla. Podľa šéfa Kremľa sa však nenašla nijaká medzinárodná organizácia, ktorá by bola ochotná sa na ňom podieľať.

Systémy Patriot sú protivzdušné raketové systémy zem-vzduch, ktoré je možné použiť proti lietadlám i raketám. Spojené štáty koncom roka 2022 po opakovaných žiadostiach Kyjeva súhlasili s tým, aby boli systémy Patriot Ukrajine poskytnuté.

Putin tiež uviedol, že ruskí vojaci si stále držia pozície na okraji východoukrajinského mesta Avdijika. Ruským vojakom sa podľa neho podarilo prelomiť „obranu nepriateľa“ a zmocnili sa 19 domov, ktoré majú stále pod kontrolou.

Avdijivka sa na frontovej línii nachádza od roku 2014 a je súčasťou Doneckej oblasti, ktorú spolu s ďalšími troma ukrajinskými oblasťami anektoval Rusko po referendách k svojmu územiu. Moskva sa snaží Avdijivku dobyť od začiatku vojny na Ukrajine.