Úvod ZO ZAHRANIČIA Vďaka stabilným ruským dodávkam plynu sa Rakúsko stalo exportérom energií

Vďaka stabilným ruským dodávkam plynu sa Rakúsko stalo exportérom energií

Foto: archív

Rakúsko vlani vďaka stabilným tokom zemného plynu z Ruska a nižšej spotrebe energie v krajine po prvý raz za dve desaťročia vyviezlo viac energií ako doviezlo. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Tieto údaje podčiarkujú nerovnomerný vplyv energetickej krízy vyvolanej americkými a európskymi protiruskými sankciami po začiatku vojny na Ukrajine. Hoci cenové šoky po zdražení elektriny a plynu mnohých prinútili znižovať spotrebu, rakúske štátne energetické firmy vrátane OMV a Verbund profitovali vďaka exportu väčšieho množstva energie do susedných krajín.

OMV oznámilo, že Rusko mu dodalo všetky dohodnuté objemy plynu na základe dlhodobej zmluvy s Gazpromom do roku 2040. Spoločnosť nakúpila 5,3 terawatthodiny (TWh) paliva mesačne v poslednom štvrťroku minulého roka.

Celkovo Rakúsko doviezlo takmer dvojnásobok objemu plynu, ako spotrebovalo jeho hospodárstvo, čo obchodníkom umožnilo predať do zahraničia niečo vyše 90 TWh paliva. Podobne na tom bol aj sektor elektriny, kde je štátom kontrolovaná firma Verbund najhodnotnejšou spoločnosťou v krajine.

Spotreba elektriny v Rakúsku vlani klesla o 5,3 percenta, aj keď produkcia lacnej elektriny z vody vzrástla oproti predchádzajúcemu roku o viac ako pätinu. Podľa rakúskeho regulačného úradu pre trhy s elektrinou a zemným plynom E-Control vďaka tomu krajina prvýkrát od roku 2003 vyviezla do zahraničia viac elektriny, ako doviezla.

Konkrétne, vývoz elektriny vzrástol takmer o 9 percent na 21,62 TWh, zatiaľ čo dovoz klesol o 25 percent na 21,55 TWh. Vyššie zisky OMV aj Verbund podliehajú daniam z mimoriadnych príjmov, ktoré vláda predĺžila do konca roka 2024.

Aj napriek tomuto odvodu však spoločnosť OMV oznámila, že vyplatí investorom dividendu o viac ako 50 percent vyššiu, než sa očakávalo. Verbund, ktorý v novembri zvýšil svoju prognózu zisku, oznámi celoročné výsledky čoskoro.