Úvod ZO ZAHRANIČIA Litva chce na hraniciach s Bieloruskom postaviť plot

Litva chce na hraniciach s Bieloruskom postaviť plot

Foto: archív)

Spravodajský portál Belsat tvrdí, že situácia na bieloruských hraniciach s Litvou je nekontrolovaná. Od začiatku tohto roku sa prílev nelegálnych migrantov smerujúcich do západnej Európy iba v Litve údajne zvýšil päťnásobne. Podľa portálu niektoré litovské orgány dokonca začali uvažovať o postavení plota na štátnych hraniciach s cieľom posilniť ochranu pred prílevom migrantov.

Belsat dodal, že civilné orgány zatiaľ nepodporili takýto návrh ministerstva vnútra, diskusia však pokračuje. Situáciou, ktorá vznikla na hraniciach s Bieloruskom, sa na podnet ministerstva vnútra bude zaoberať aj litovská generálna prokuratúra. K dispozícii má aj tvrdenia litovských tajných služieb, podľa ktorých je tento tok migrantov medzinárodnou operáciou organizovanou bieloruskými orgánmi.

„Ľudia z tretích krajín prekračujú naše hranice nelegálne už niekoľko týždňov. Máme informácie, že bieloruskí úradníci sú zapojení do organizovanej prepravy ľudí k našim hraniciam,“ uviedla v telerozhlase LRT litovská ministerka vnútra Agné Bilotaité.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis zasa vyhlásil, že Bielorusko dopravuje Sýrčanov a Iračanov z Istanbulu a Bagdadu na svoje územie prostredníctvom národnej cestovnej kancelárie Centrkurort. Týchto tzv. turistov potom odvezú z Minska k hraniciam s Litvou.

Landsbergis pripomenul, že nie je náhoda, že takéto prevádzanie ľudí sa začalo po tom, čo Alexandr Lukašenko po sankciách Západu oslabenie kontroly nad obchodom s drogami a nelegálnou migráciou na západných hraniciach.

Litovské ministerstvo vnútra odhadlo náklady na efektívnu ochranu hraníc – vybudovaním pohraničného plota – na 15 miliónov eur. Predsedníčka litovskej vlády Ingrida Šimonyté však v tejto súvislosti pripomenula aj možnosť využívať na kontrolu hraníc moderné technológie. „Nemôžem naisto prisľúbiť, že postavíme ´kamenný múr´“, uviedla.

Minulý týždeň bol v registračnom centre pre utečencov v litovskom meste Pabradé zriadený stanový tábor pre nelegálnych migrantov z tretích krajín, ktorí pricestovali z Bieloruska. Doterajšie kapacity totiž už neboli schopné uspokojiť potreby rastúceho počtu migrantov vstupujúcich do krajiny.

Aleksandras Kislovas, vedúci strediska v Pabradé, minulý štvrtok pre telerozhlas LRT ubezpečil, že centrum zabezpečí rovnakú kvalitu služieb pre všetkých cudzincov, a dodal, že stany budú plne vybavené potrebným vykurovacím a chladiacim zariadením.

„Tieto stany určite nemajú nič spoločné s turistickými stanmi. Ide o moderné stany s vetraním, s klimatizáciou, vykurovacím systémom,“ upozornil Kislovas. Odhadol, že v stanovom tábore by sa mohlo ubytovať približne 350 ľudí, primárne slobodných a bezdetných. Rodiny s deťmi by mali byť ubytované v budovách.

Ľudskoprávny aktivista Vytis Jurkonis v tejto súvislosti uviedol, že z Bieloruska sú „vpustení všetci z Blízkeho východu, nie však Bielorusi.“ Z toho podľa Jurkonisa jasne vyplýva, že „za tým stojí bieloruská vláda“.