Úvod Z DOMOVA ĽSNS vyzýva, aby vláda nedotovala miliónmi eur pochybné súkromné VŠ

ĽSNS vyzýva, aby vláda nedotovala miliónmi eur pochybné súkromné VŠ

Podpredseda ĽSNS Milan Uhrík s predsedom strany Marianom Kotlebom. (Foto: archív)

Zastavenie miliónových dotácií pre pochybné súkromné vysoké školy žiada od ministra školstva Branislava Gröhlinga ĽSNS. Strana poukázala na to, že rezort školstva pridelil milióny eur na „pochybné výskumné projekty“. Štátny tajomník rezortu školstva pre oblasť vedy, výskumu a inovácií Ľudovít Paulis v reakcii uviedol, že je to zmes nepresností a vecí, ktoré navzájom nesúvisia.

ĽSNS tvrdí, že dotáciu vo výške 4,7 milióna eur získala súkromná vysoká škola Danubius v Sládkovičove, pričom polovicu z toho získa dohodnutá súkromná firma. „Nalievať milióny eur do pochybných súkromných škôl v čase, keď slovenské odborné školstvo krváca, je absolútne nezodpovedné,“ tvrdí ĽSNS.

V tejto súvislosti podpredseda ĽSNS a europoslanec Milan Uhrík listom požiadal ministra školstva, aby takéto pochybné dotácie preveril, zastavil a milióny eur presmeroval radšej do kvalitných štátnych univerzít, škôl a škôlok, napríklad na dopravné ihriská pre deti.

Náklady projektu sú podľa rezortu školstva vyčíslené na 5,5 milióna eur, z toho je 4,7 milióna eur z EÚ. „Zmluva s konzorciom, kde je päť subjektov, bola podpísané 28. júla. Okrem Vysokej školy Danubius tam je Slovenská technická univerzita, Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied, Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave a firma YMS,“ poznamenal Paulis.

Táto zmluva je podľa neho na poskytnutie nenávratného finančného príspevku v hodnote 4,7 milióna eur, z toho ide pre Vysokú školu Danubius v Sládkovičove 2,7 milióna eur. „Nie sú to dotácie, je to zmluva na projekt s tým, že ho budú riešiť s takýmito predpokladanými nákladmi. Projekt má rozvíjať centrum excelentnosti, ktoré tam bolo vybudované,“ vysvetlil štátny tajomník.

Paulis poznamenal, že žiadosť podali 14. júna 2019, následne bola zhodnotená a odborné hodnotenie bolo dokončené 23. marca. Žiadosť bola pripravená na schválenie 7. apríla, nové vedenie preštudovalo projekt a schválilo ho 15. júna. Následne sa podľa Paulisa pristúpilo k podpisu zmluvy. „Žiadosť prešla štandardným schvaľovacím procesom,“ poznamenal Paulis s tým, že teraz prejde projekt do fázy riešenia.