Úvod ZO ZAHRANIČIA Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zaradilo Slovensko do červenej zóny

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zaradilo Slovensko do červenej zóny

Foto: archív

Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zaradilo Slovensko do tzv. červenej zóny z dôvodu „nepriaznivej koronavírusovej situácie“. Na zozname sa naša krajina ocitla medzi ďalšími 120 štátmi sveta. Pri príchode na Ukrajinu z krajiny z červenej zóny je potrebné predložiť negatívny test na nový koronavírus alebo absolvovať karanténu.

Zoznam sa bude každý týždeň aktualizovať. V priaznivej „zelenej zóne“ sa nachádza napríklad Švédsko, Portugalsko, Chorvátsko, Bielorusko, Veľkej Británia, Turecko, Slovinsko, Egypt a Taliansko.

V „červenej zóne“ sú okrem Slovenska a Česka napríklad Čína, Maďarsko, Gruzínsko, Nemecko, Bulharsko, Albánsko, Čierna Hora, Poľsko, Francúzsko a Rusko, uviedol portál Korrespondent.net.

Na „červený zoznam“ Ukrajina podľa portálu radí krajiny, kde za posledných 14 dní počet nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov prevyšuje obdobný ukrajinský ukazovateľ alebo ak prírastok nakazených za posledných 14 dní prevyšuje o 30 percent obdobný ukazovateľ z predchádzajúcich 14 dní.

Predtým Ukrajina brala ohľad len na počet aktuálne chorých na COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov. Ukrajina podľa zoznamu vykazuje 33 nakazených na 100-tisíc obyvateľov s tým, že ide o dvadsaťpercentný prírastok. V prípade Slovenska sa síce uvádza 5,83 prípadu na 100-tisíc obyvateľov, ale prírastok 32,5 percenta.

Cestovanie na Ukrajinu zo Slovenska je v súčasnosti možné len cez hraničné priechody autom alebo pešo. Ukrajina sa nenachádza na zozname bezpečných krajín. To znamená, že cestovateľov čaká po návrate od nášho východného suseda domáca izolácia a absolvovanie testu na COVID-19.