Úvod ZO ZAHRANIČIA Lukašenko omilostil Sapegovú i Prataseviča, odsúdených za podnecovanie nepokojov v Bielorusku

Lukašenko omilostil Sapegovú i Prataseviča, odsúdených za podnecovanie nepokojov v Bielorusku

Foto: archív

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko udelil milosť Ruske Sofii Sapegovej, ktorú v máji 2021 zatkli s jej priateľom novinárom Ramanom Pratasevičom a neskôr odsúdili na šesť rokov väzenia. Sapegovú po prepustení odovzdali delegácii z ruského Prímorského kraja, odkiaľ pochádza.

„Naša krajanka Sofia Sapegová dostala jedinečnú šancu začať svoj život odznova,“ uviedol na sociálnej sieti gubernátor Prímorského kraja Oleg Kožemjako. Dodal, že bola oslobodená na základe jeho žiadosti. Zverejnil videozáznam, na ktorom sa so Sofiou víta pred budovou úradu v Bielorusku. Podľa jeho slov sa má letecky vrátiť do Ruska.

Sapegovú spolu s Pratasevičom zadržali v máji 2021 na letisku v Minsku, keď ich lietadlo na linke z Atén do Vilniusu bieloruská stíhačka prinútila núdzovo pristáť. Zadržanie novinára a jeho priateľky spoločne s odklonom lietadla vyvolalo protesty na Západe. USA, Kanada, EÚ a Veľká Británia uvalili na Minsk pre tento incident sankcie.

Sapegová bola vlani v máji v Bielorusku odsúdená za podnecovanie spoločenskej nenávisti a násilie a vyhrážky. Prataseviča v máji tohto roka odsúdili na osemročné väzenie za podnecovanie terorizmu, organizovanie masových nepokojov, hanobenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a ďalšie trestné činy. Novinára však 22. mája prezident Lukašenko takisto omilostil.