Úvod ZO ZAHRANIČIA Maas kritizoval zákaz nasvietiť štadión v Mníchove dúhovými farbami

Maas kritizoval zákaz nasvietiť štadión v Mníchove dúhovými farbami

Foto: archív

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas kritizoval rozhodnutie Európskej futbalovej únie (UEFA), ktorá nedovolila, aby bol mníchovský štadión počas stredajšieho zápasu Nemecka s Maďarskom na futbalových majstrovstvách Európy nasvietený v dúhových farbách.

„Je pravda, že na futbalovom ihrisku nejde o politiku,“ napísal Maas na sociálnej sieti po tom, ako UEFA odôvodnila svoje rozhodnutie tým, že je politicky a nábožensky neutrálnou organizáciou. „Ide o ľudí, čestnosť, toleranciu. Preto UEFA vysiela zlý signál. Svoje farby dnes môžete našťastie ukázať aj napriek tomu – na štadióne i mimo neho,“ dodal Maas.

Návrh starostu metropoly Bavorska Dietera Reitera osvetliť mníchovskú arénu duhovými farbami, ktorý mal byť reakciou na postoje maďarskej vlády k LGBTI komunite a znakom podpory boja za rovnosť a toleranciu, UEFA odmietla. „Keďže je táto požiadavka namierená proti konkrétnemu rozhodnutiu maďarského parlamentu, musíme ju odmietnuť,“ uviedla UEFA vo svojom vyhlásení.

Proti návrhu nasvietiť mníchovský štadión v dúhových farbách sa krátko predtým ohradil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Ako povedal, že je nebezpečné miešať politiku so športom. Rozhodnutie UEFA preto privítal slovami, že táto organizácia urobila správne rozhodnutie, keď “odmietla asistovať politickej provokácii namierenej proti Maďarsku”.

Zákon o ochrane pred pedofíliou bol v Maďarsku rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní pornografickému obsahu alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu.

Krok vlády Viktora Orbána kritizovali i Spojené štáty a proti tomuto zákonu zorganizovali viaceré ľudskoprávne organizácie v Budapešti protestné zhromaždenia pred parlamentom i sídlom úradu prezidenta.