Úvod Zaujímavé Mačacie fúzy fungujú ako tykadlá

Mačacie fúzy fungujú ako tykadlá

Foto: Michaela Kolimárová

Všetky mačkovité šelmy majú prídavný zmyslový orgán – fúzy. Pomáhajú im napríklad orientovať sa vo veľkej tme. Mačky majú v priemere 24 fúzov, usporiadaných po bokoch nosa v štyroch radoch. Niekoľko ďalších sa nachádza nad očami a na zadnej strane predných nôh.

Sú to dlhé silné chĺpky, ktoré pravidelne vypadávajú a dorastajú. Fungujú ako tykadlá, ktoré mačka využíva napríklad na zistenie, či je diera v plote dostatočne široká, aby sa ňou pretiahla. Môže nimi pohybovať dopredu a dozadu podľa potreby.

Využíva ich aj na zistenie prúdenia vzduchu, čo jej umožňuje odhaliť pevné predmety, okolo ktorých sa vytvárajú vzdušné víry, a primerane reagovať na každý pohyb. Keď mačka okolo seba vetrí, fúzy nepoužíva a pritisne si ich k lícam. Pri pohybe alebo útoku ich zase nasmeruje dopredu.

Časti mozgu mačky súvisiace s videním a hmatom sú umiestnené tesne vedľa seba, preto sú oba zmysly úzko koordinované. V kombinácii s citlivým sluchom robia z mačky vynikajúco vybaveného lovca. Poškodenie fúzov je preto pre každú mačku doslova katastrofou.

Foto: Michaela Kolimárová