Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron: Civilisti v Gaze nemôžu za činy Hamasu. Vyzývam Izrael, aby prestal...

Macron: Civilisti v Gaze nemôžu za činy Hamasu. Vyzývam Izrael, aby prestal zabíjať ženy a deti

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Izrael musí prestať zabíjať ženy a deti v Pásme Gazy, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre britskú stanicu BBC. Uviedol, že pre bombardovanie neexistuje nijaké ospravedlnenie a dodal, že prímerie by Izraelu prospelo.

„Hoci uznávame právo Izraela chrániť sa, apelujeme naň, aby zastavil toto bombardovanie v Gaze,“ povedal Macron, zdôrazniac, že Francúzsko „jednoznačne odsudzuje“ teroristické útoky palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Francúzsko, podobne ako Izrael, USA, Spojené kráľovstvo a ďalšie západné štáty, považuje Hamas za teroristickú organizáciu. Na otázku, či chce, aby sa k jeho výzvam na prímerie pridali aj iní lídri, vrátane USA a Británie, odpovedal: „Dúfam, že tak urobia”.

V rozhovore, ktorý sa uskutočnil bezprostredne po parížskej konferencii o humanitárnej pomoci, Macron o vojne v Gaze povedal, že „jasným záverom“ všetkých vlád a organizácií prítomných na tomto samite bolo, že „neexistuje iné riešenie ako humanitárna prestávka a prímerie, ktoré nám umožní ochrániť všetkých civilistov, ktorí nemajú s činmi Hamasu nič spoločné“.

„Dnes sú de facto civilisti bombardovaní. Tieto deti, tieto ženy, títo starí ľudia sú bombardovaní a zabíjaní. Pre toto nie je nijaký dôvod, žiadna legitimita. Preto vyzývame Izrael, aby prestal,“ dodal francúzsky prezident.

Na otázku, či Izrael v Pásme Gazy porušil medzinárodné právo, Macron odpovedal, že nie je sudcom, ale hlavou štátu a preto mu neprináleží posudzovať, či bolo porušené medzinárodné právo.

Najnovšiu vojnu medzi Izraelom a hnutím Hamas odštartoval teroristický útok Hamasu na územie Izraela 7. októbra, pri ktorom zomrelo 1200 ľudí. Ďalších vyše 240 osôb odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

Izrael reagoval masívnym bombardovaním i pozemnými útokmi na palestínsku enklávu ovládanú Hamasom od roku 2007. Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Gaze si izraelské útoky vyžiadali už viac ako 11.000 obetí.