Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rokuje s mimovládnymi organizáciami o možnom výpadku príjmov a ak sa nenájde iné riešenie, malo by tento výpadok kompenzovať. Vo vysielaní televízie TA3 to povedal minister práce Erik Tomáš s tým, že by malo ísť o organizácie, ktoré pomáhajú ľuďom.
Výpadok príjmov hrozí neziskovým organizáciám po tom, čo rezort práce oznámil zmeny vo vyplácaní rodičovského dôchodku. Ten by po novom mohli deti svojim rodičom poslať ako asignáciu dvoch percent dane z prímov na úkor iných prijímateľov.
Ide o rok 2025, keďže v budúcom roku by sa situácia ešte meniť nemala. Dve percentá zo svojich daní, ktoré ľudia podľa vlastného uváženia posielajú rôznym organizáciám, ročne predstavuje okolo 90 miliónov eur.
„Ak by sme sa v tom roku dostali do štádia, že neprijmeme nijaké riešenie, prídeme s kompenzáciami pre tých, ktorí pomáhajú ľuďom,“ povedal Tomáš. Tomáš odhaduje možný výpadok na viac ako 40 miliónov eur, no dodal, že podľa niektorých ekonómov by k výpadku daní vôbec nemuselo prísť.
Poslanec za SaS Marián Viskupič upozornil, že v uniknutej neoficiálnej verzii programového vyhlásenia nie sú nijaké body, ktoré by sa zamerali na ekonomický rast Slovenska. Kompenzácie pre mimovládky navrhované Tomášom sú podľa neho typickým riešením sociálnej demokracie, ktorá najskôr problém vytvorí, a potom naň hľadá riešenie.
Tomáš zdôraznil, že nie je korektné komentovať pracovnú verziu programového vyhlásenia. Vláda chce podľa neho získať dodatočné zdroje už avizovaným bankovým odvodom. Ďalším zdrojom by malo byť napríklad zvýšenie dane z nehnuteľností, ktoré by sa podľa Tomáša malo týkať iba „naozaj drahých nehnuteľností“.
Viskupič varoval pred akýmkoľvek zvyšovaním daní vrátane bankového odvodu, ktoré je podľa neho cestou k zníženiu ekonomického rastu. Práve ekonomický rast väčšina strán pred parlamentnými voľbami označovala ako cestu k znižovaniu deficitu verejných financií.