Úvod Z DOMOVA Maďarská OTP Banka odchádza zo Slovenska

Maďarská OTP Banka odchádza zo Slovenska

Foto: archív

Maďarská banková skupina OTP Bank do jari opustí Slovensko. Na tlačovej konferencii to v Ľubľane povedal generálny riaditeľ banky Sándor Csányi. Oznámil zároveň, že OTP má záujem o nákup ďalších bánk v Slovinsku. O odchode OTP zo Slovenska už skôr špekulovali médiá.

OTP Banka odchádza zo Slovenska, pretože sa jej v uplynulých rokoch nepodarilo zvýšiť podiel na trhu nad tri percentá. Za posledných päť rokov tu banka väčšinou vykázala straty.

„Našim plánom je zvýšiť podiel na trhu všade, kde pôsobíme,“ povedal na konferencii Csányi, informuje portál KFGO. Maďarská OTP Bank pre HN potvrdila, že plánuje opustiť Slovensko, „avšak v súčasnosti nemôže poskytnúť nijaké ďalšie informácie týkajúce sa tejto témy.“

Týždenník Trend vlani v lete napísal, že záujem o slovenskú bankovú sieť OTP prejavili Československá obchodná banka z belgickej skupiny KBC, ďalej slovenská Tatra banka z rakúskej bankovej skupiny RBI Group a investičná skupina Penta, ktorá u nás má pod kontrolou dva bankové domy.

​V Slovinsku OTP vlani kúpila regionálnu divíziu francúzskej Société Générale. Teraz dúfa, že sa jej podarí zvýšiť podiel na trhu v strednodobom výhľade na 25 až 30 percent zo súčasných deviatich percent, dodal Csányi.

OTP v roku 2018 vykázala stratu 3,97 milióna eur. V roku 2017 bola strata 5,93 milióna a rok predtým 3,02 milióna. Kým v roku 2016 bol počet retailových klientov 216-tisíc, v roku 2018 už len 193-tisíc.

OTP prevádzkuje banky v 12 európskych krajinách. Naďalej má v pláne zvyšovať podiel na trhu v krajinách, v ktorých pôsobí, ale aj expandovať do nových krajín, možno aj mimo Európy. Výhľadovo by tiež chcela pôsobiť v Ázii, vyhlásil podľa agentúry Reuters Csányi.

OTP Bank pôsobí na Slovensku od roku 2002, potom čo získala Investičnú a rozvojovú banku a premenovala ju. Odchod zo slovenského trhu zvažovala OTP už pred viac ako desiatimi rokmi, tieto plány kvôli globálnej finančnej kríze ale zrušila.