Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarská vláda vyhlásila stav vojnovej hrozby

Maďarská vláda vyhlásila stav vojnovej hrozby

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Maďarská vláda v súlade s ústavou vyhlásila stav vojnovej hrozby. Oznámil to premiér Viktor Orbán vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti. „Vláda využijúc právo zakotvené v ústave vyhlasuje ostav vojnovej hrozby,“ povedal premiér.

Dodal, že jeho v poradí piaty vládny kabinet, ktorý zložil sľub v parlamente, začal okamžite pracovať, pretože v susednej krajine zúri vojna. „Je to vojna, ktorej koniec ešte nikto nevidí,“ zdôraznil.

„Táto vojna znamená priebežnú hrozbu pre Maďarsko, ohrozuje fyzickú bezpečnosť, ale je aj hrozbou bezpečnosti dodávky energií pre hospodárstvo i rodiny, ako aj pre ich materiálnu bezpečnosť. Vidíme, že bruselské sankcie vedú k obrovskému ekonomickému rozvratu a k drastickému zvyšovaniu cien,“ povedal Orbán.

Vláda v takejto situácii potrebuje manévrovací priestor a okamžitú akcieschopnosť, zdôvodnil premiér toto mimoriadne opatrenie. Orbán dodal, že podobne, ako to bolo aj v prípade stavu núdze počas koronavírusovej pandémie, stav vojnovej hrozby umožňuje kabinetu okamžite reagovať a všetkými možnými prostriedkami chrániť Maďarsko a maďarské rodiny.

Poslanci parlamentu schválili vládny návrh ústavy, týkajúci sa vojnového konfliktu a humanitárnej katastrofy. Návrh desiatej novely základného zákona Maďarska odobrilo 136 poslancov, 36 bolo proti a nikto sa nezdržal hlasovania. Vláda ňou dopĺňa ustanovenia týkajúce sa stavu núdze o prípady humanitárnej katastrofy a vojnového konfliktu v susednej krajine.