Úvod ZO ZAHRANIČIA Vojna na Ukrajine môže prejsť do tretej svetovej vojny. Putina treba poraziť,...

Vojna na Ukrajine môže prejsť do tretej svetovej vojny. Putina treba poraziť, vyzýva Soros

George Soros. (Foto: archív)

Kontroverzný miliardár George Soros vyhlásil, že vojna na Ukrajine by mohla byť začiatkom tretej svetovej vojny. Najlepší spôsob, ako môže Západ “udržať slobodnú civilizáciu”, je podľa neho porážka síl ruského prezidenta Vladimira Putina.

Deväťdesiatjedenročný Soros rusko-ukrajinský konflikt opísal ako súčasť rozsiahlejšieho boja medzi otvorenými spoločnosťami a uzavretými spoločnosťami ako Čína a Rusko, ktoré sú na vzostupe.

„Invázia by mohla byť začiatkom tretej svetovej vojny a naša civilizácia ju nemusí prežiť,“ povedal Soros na zasadnutí Svetového ekonomického fóra v švajčiarskom Davose. „Najlepší a azda jediný spôsob na udržanie našej civilizácie je čím skôr poraziť Putina,“ povedal.

Putin podľa Sorosa povedal, že špeciálna operácia na Ukrajine pokračuje podľa plánu a dosiahne všetky ciele Kremľa. Miliardár si však myslí, že Putin je však teraz presvedčený, že invázia bola chybou a pripravuje sa na rokovanie a mieri.

„Prímerie je nedosiahnuteľné, pretože mu nie je možné veriť,“ povedal. „Čím slabším sa Putin stáva, tým je viac nepredvídateľný,“ dodal. EÚ takisto podľa jeho slov musí pochopiť, že Putin môže zastaviť dodávky ruského zemného plynu, ktorý v súčasnosti pokrýva približne 40 percent potrieb Európy.

Soros sa narodil v roku 1930 v Budapešti a neskôr získal americké občianstvo. Má povesť burzového špekulanta. V roku 1992 predajom zásob britskej libry donútil britskú centrálnu banku k devalvácii libry a k vystúpeniu z európskeho výmenného mechanizmu.