Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarská vláda zverejnila otázky dotazníka o energetických sankciách proti Rusku

Maďarská vláda zverejnila otázky dotazníka o energetických sankciách proti Rusku

Foto: archív

Maďarská vláda zverejnila otázky dotazníka o energetických sankciách proti Rusku, ktorý je súčasťou takzvanej národnej konzultácie. Hárok dotazníka už začali distribuovať občanom. Otázky sa týkajú sankcií na dodávky ropy, zemného plynu, paliva pre atómovú elektráreň, ale aj vplyvu sankcií na cestovný ruch. Každá otázka je doplnená vysvetlením okolností sankcií.

„Európska únia prinútila členské štáty k tomu, aby boli na Rusko uvalené energetické sankcie. Odvtedy ceny energií mohutne narástli. Brusel sľuboval, že sankcie prispejú k skončeniu vojny, a že tieto sankcie zasiahnu agresora. Namiesto toho dnes každý občan Európy platí sankčnú cenu za energie,“ uviedol premiér Viktor Orbán vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Podľa jeho slov vláda zareagovala na žiadosť parlamentných frakcií strán vládnuceho bloku Fidesz-KDNP, ktoré na výjazdovom zasadnutí v Balatonalmádi 22.9. vyzvali vládu, aby sa občanov spýtala na ich názor na sankcie proti Rusku.

Národné konzultácie vo forme dotazníkov zasielaných občanom zaviedla druhá Orbánova vláda v roku 2010. Maďari mali odvtedy možnosť vyjadriť sa touto formou k otázkam dôchodkov, ústavy, sociálnej sféry i minimálnej mzdy.

V dotazníku s názvom Zastavme Brusel! aj k záležitostiam terorizmu, migrácie, prisťahovaleckej politiky či Európskej únie. Posledné dva dotazníky z vlaňajšieho leta a februára tohto roka sa venovali koronavírusovej pandémii.